Определение · № 8205/2021 · дело 3286/2021

6 юли 2021 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
8205
Година на номера
2021
Дело №
3286/2021

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 3286 / 2021 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 8205 София, 06.07.2021 Върховният административен съд на Република България - Четвърто отделение , в закрито заседание на пети юли в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИНИКА ЧЕРНЕВА ЧЛЕНОВЕ: ТОДОР ПЕТКОВ ЛЮБОМИРА МОТОВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от председателя МАРИНИКА ЧЕРНЕВА по адм. дело № 3286/2021 Производството е по реда на чл. 229 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по частната жалба на „Идимекс“ ЕООД, със седалище и адрес на управление гр. София, [улица], чрез управител Д. Кишкилова, приподписана от адв. П. Кошничарски, против определение № 295 от 08.12.2020 г., постановено по адм. дело № 760/2020 г. по описа на Административен съд Перник. При извършена служебна проверка по редовността и допустимостта на частната жалба е установено, че към момента на подаването й жалбоподателят „Идимекс“ ЕООД е в производство по несъстоятелност, като с определение от 06.02.2019 г. по т. дело № 2508/2009 г. по описа на СГС е назначен синдик Ц. Дикова. С решение № 582 от 28.03.2019 г. по същото т. дело № 2508/ 2009 г. по описа на СГС на осн. чл. 710 предл. второ от ТЗ „Идимекс“ ЕООД е обявено в несъстоятелност; прекратена е дейността на предприятието и са прекратени правомощията на органите на дружеството. В определение по хода от 30.03.2021 г. по настоящото дело е посочено, че според разпоредбата на чл. 658, ал.1, т.1 и т.7 от Търговския закон синдикът представлява предприятието, участва в производства по делата на същото и завежда от негово име дела. Предвид установеното и на основание чл. 213б, ал. 1 АПК, с определение по хода от 30.03.2021 г. по настоящото дело, частната жалба е оставена без движение с указание в седемдневен срок от съобщението частният жалбоподател да представи жалбата подписана от назначения синдик и приподписана от адвокат, който да е упълномощен от синдика, както и да представи пълномощно за приподписването. В случай, че представляващият синдик е лице с юридическа правоспособност в същия срок да представи удостоверение за придобита юридическа правоспособност. С определението изрично е указано, че при неизпълнение на указанията в посочения срок и в цялост, частната жалба ще бъде оставена без разглеждане, а производство - прекратено. Видно от данните по делото определението е връчено лично на управителя на дружеството на 10.05.2021 година. С молба от 17.05.2021 г. жалбоподателят е уведомил съда, че с решение № 260735 от 11.05.2021 г., постановено по търг. дело № 2508/2009 г. по описа на СГС процедурата по несъстоятелност на дружеството е спряна, в потвърждение на което е приложена извадка от Търговския регистър. Посочено е, че дружеството е в обективна невъзможност да изпълни указанията на съда, поради което на основание чл.229, ал.1, т.1 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК е направено искане за спиране на производство по делото до възобновяване на търг. дело № 2508/2009 г. по описа на СГС, което искане е подписано от управителя на дружеството и липсва потвърждаване от синдика. Във връзка с разпореждане от 20.05.2021 г. на съдията-докладчик по делото определението по хода от 30.03.2021 г. е изпратено и на синдика Ц. Дикова, за изпълнение на дадените указания в седемдневен срок. Видно от полученото уведомление съобщението е получено лично от синдика Дикова на 01.06.2021 г. При тези обстоятелства, срокът за изпълнение на дадените указания е изтекъл на 08.06.2021 г. – вторник, присъствен ден. Съдът установи, че дадените указания за отстраняване на констатираните нередовности на подадената частна жалба и към настоящия момент не са изпълнени от частния жалбоподател, респ. представляващия го синдик. Съгласно разпоредбата на чл. 213б, ал. 2, вр. с чл. 236 от АПК, вр. с §18 от ПЗР на ЗИД на АПК ако нередовностите не бъдат отстранени в срока по ал. 1, председателят на Върховния административен съд или неговите заместници, съответно председателят на отделението, с разпореждане оставя жалбата или протеста без разглеждане и прекратява производството по делото. В случая е налице хипотезата на чл. 213б, ал. 2 във връзка с чл. 236 от АПК – дадените от съда указания за отстраняване на нередовностите на частната жалба не са изпълнени в законоустановения 7-дневен срок, поради което частната жалба следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното производство – прекратено. Искането за спиране на производството по настоящото дело не е подписано от синдик, поради което също следва да се остави без разглеждане като недопустимо. Водим от горното и на основание чл. 236, вр. с чл. 213б, ал. 2 от АПК (отм.), приложима във вр. с §18 от ПЗР на ЗИД на АПК, Върховният административен съд, Четвърто отделение ОПРЕДЕЛИ: ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искане, подадено от „Идимекс“ ЕООД, със седалище и адрес на управление гр. София, [улица], чрез управител Д. Кишкилова, за спиране на производството по адм. дело № 3286/2021 г. по описа на Върховния административен съд. ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частната жалба на „Идимекс“ ЕООД, със седалище и адрес на управление гр. София, [улица], чрез управител Д. Кишкилова, приподписана от адв. П. Кошничарски, против определение № 295 от 08.12.2020 г., постановено по адм. дело № 760/2020 г. по описа на Административен съд Перник. ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 3286/2021 година по описа на Върховния административен съд. Определението може да се обжалва в 7-дневен срок от съобщаването му пред Върховния административен съд, петчленен състав на Първа колегия. Вярно с оригинала, ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ Мариника Чернева секретар: ЧЛЕНОВЕ: /п/ Тодор Петков /п/ Любомира Мотова

Други данни

В регистъра от
17.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026