Определение · № 9244/2021 · дело 8275/2021

20 август 2021 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
9244
Година на номера
2021
Дело №
8275/2021

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 8275 / 2021 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 9244 София, 20.08.2021 Върховният административен съд на Република България - Четвърто отделение , в закрито заседание в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ГАЙДОВ ЧЛЕНОВЕ: ЙОВКА ДРАЖЕВА АЛБЕНА РАДОСЛАВОВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията ЙОВКА ДРАЖЕВА по адм. дело № 8275/2021 Производството е по чл. 216а, ал. 1, във вр. чл. 201, ал. 2 от Закона за обществените поръчки (ЗОП). Образувано е по частна жалба, подадена от „Агро Ленд Мениджмънт“ ЕООД със седалище гр. София, представлявано от управителя Д. Стефанов и приподписана от адвокат И. Саева, срещу разпореждане № РоткЗОП-103/27.07.2021 г., постановено от председателя на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), с което е отказано образуване на производство по реда на ЗОП по жалба ВХР-1302/12.07.2021 г., подадена срещу решение № D7158009/29.06.2021 г. на изпълнителния директор на „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД, за класиране на участници и определяне на изпълнител в процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет: „Почистване на сервитути на електропроводи от преносната мрежа на Република България, обслужвани от ЕСО ЕАД“, в частта по обособена позиция № 12. В частната жалба са релевирани доводи за неправилност на разпореждането поради допуснато съществено нарушение на процесуални правила, с оглед нередовното според частния жалбоподател уведомяване, осъществено от КЗК. Претендира отмяна на разпореждането, алтернативно възстановяване на срока по чл. 161 от АПК за отстраняване на нередовностите на жалбата до КЗК. Ответникът по частната жалба „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД не представя отговор в срока по чл. 232 от АПК. Частната жалба пред настоящата инстанция е подадена в срока по чл. 216а, ал. 1 от ЗОП от надлежна страна, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна, по следните съображения: С обжалваното разпореждане е отказано образуване на производство по реда на ЗОП по жалба с вх. ВХР-1302/12.07.2021 и същата е върната на жалбоподателя. За да достигне до този резултат, председателят на КЗК се е позовал на разпоредбата на чл. 201, ал. 1, т. 2 и ал. 2 от ЗОП и е приел, че жалбоподателят, не е отстранил нередовностите в жалбата в указания му 3-дневен срок, въпреки дадените указания. Разпореждането е правилно. При постановяването му не са осъществени нарушения, налагащи отмяна на оспорения акт. Видно от приложеното по делото доказателства, органът е сезиран с жалба ВХР-1302/12.07.2021 г. на „Агро Ленд Мениджмънт“ ЕООД, подадена срещу решение № D7158009/29.06.2021 г. на изпълнителния директор на „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД, за класиране на участници и определяне на изпълнител в процедура за възлагане на обществена поръчка. С писмо изх.№ СНР-409/15.07.2021 г. председателят на КЗК е уведомил дружеството, че жалбата му не отговаря на изискванията на чл. 199, ал. 3, т. 2, и т. 3 от ЗОП и са дадени указания в 3-дневен срок да представи доказателства за спазване на срока по чл. 197, ал. 1, т. 7, б. „а“ от ЗОП и документ за платена държавна такса в размер на 1 700 лв. Писмото е изпратено до управителя на „Агро Ленд Мениджмънт“ ЕООД на посочения в жалбата до КЗК електронен адрес [email protected] . Срокът за отстраняване на нередовностите е изтекъл на дата 19.07.2021 г., който е първият присъствен ден след 18.07.2021 г. - неделя, но в този срок нередовностите не са отстранени. Таксата е платена и представена в КЗК на 20.07.2021 г., като не е приложен документ за чл.197, ал.1, т.7, б."а" от ЗОП. Основанието, на което е отказано образуване на административно производство пред КЗК е неспазване на 3-дневния законов срок за представяне на документ за платена държавна такса. Неоснователно е оплакването на частния жалбоподател, че отказът е незаконосъобразен, с довод, че писмото на КЗК за отстраняване на нередовностите не е получено от дружеството, поради изплащането му на „невалиден“ имейл, а всички други съобщения до него били изпращани на друг електронен адрес: agrolandmе [email protected] . Видно от писмените доказателства по делото писмо с изх.№ СНР-409/15.07.2021 г. на председателя на КЗК, адресирано до управителя на дружеството, е изпратено на изрично посочения в жалбата до КЗК електронен адрес на дружеството жалбоподател - [email protected] . В императивната норма на чл. 199, ал. 4 от ЗОП е регламентиран тридневен срок, който е преклузивен и за спазването му Комисията е задължена да следи служебно. При неизпълнение на дадените указания в законния тридневен срок правната последица е посочена в чл. 201, ал. 1, т. 2 и ал. 2 от ЗОП, а председателят на комисията е длъжен да не образува производство и да върне жалбата на подателя й. Отстраняването на нередовностите в посочения законен срок представлява абсолютна положителна процесуална предпоставка за образуване на допустимо производство пред КЗК, а в конкретния случай те не са отстранени в срок. Това обстоятелство е наложило постановяване на отказ за образуване на производство, който е правилен и законосъобразен. Съгласно чл. 210, ал. 2 от ЗОП, страните се смятат за уведомени, а призовките или съобщенията за връчени, ако са им изпратени на посочените от тях електронен адрес или факс, ако има такъв. Разпоредбата е изменена в този смисъл - ДВ бр.49/2018 г. Когато страните не предоставят факс или електронен адрес за контакт, те се смятат за уведомени чрез публикуване на съобщение в публичния регистър на официалната интернет страница на Комисията за защита на конкуренцията. Второто изречение на разпоредбата се прилага единствено, когато в жалбата не е посочен електронен адрес, каквато хипотеза не е налице в конкретния случай. Изискванията за съдържание на жалбата са посочени в чл. 199, ал. 2 от ЗОП, съгласно който дружеството само посочва електронния си адрес за уведомяване и призоваване. В конкретната хипотеза жалбоподателят изрично е посочил електронен адрес за контакт, на който е изпратено съобщението. Жалбоподателят твърди, че електронният адрес, от който е изпратена жалбата до КЗК е agrolandmе [email protected] ., но няма доказателства. Същият електронен адрес е посочен в писмо вх.№ ВХР-1302/20.07.2021 г., с което пред КЗК е представен документ за платен държавна такса. Представен е от жалбоподателя и нотариално заверен констативен протокол от 29.07.2021 г., че електронният адрес [email protected] . не е активен. Всички тези обстоятелства са без значение, с оглед изискванията по чл. 199, ал. 2 от ЗОП. След като съобщението е изпратено на електронен адрес, посочен от самия жалбоподател, има данни за датата, на която е извършено това процесуално действие, по силата на закона жалбоподателят се счита уведомен на 15.07.2021 г. Представяне на доказателство за платена държавна такса на 20.07.2021 г. е извън 3-дневния срок и е основание за отказ за образуване на производство пред КЗК. По искането за продължаване на срок по чл.161 от АПК , настоящата съдебна инстанция не дължи произнасяне, тъй като е направено алтернативно и освен това не е подведомствено на ВАС. Предвид изложеното и на основание чл. 216а, ал. 1 от ЗОП, Върховният административен съд, четвърто отделение, дежурен състав, ОПРЕДЕЛИ: ОСТАВЯ В СИЛА разпореждане № РоткЗОП-103/27.07.2021 г. на Председателя на Комисията за защита на конкуренцията, с което е отказано образуване на производство по реда на ЗОП по жалба вх.№ ВХР-1302/ 12.07.2021 г. на „Агро Ленд Мениджмънт“ ЕООД . ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно. Вярно с оригинала, ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ Любомир Гайдов секретар: ЧЛЕНОВЕ: /п/ Йовка Дражева /п/ Албена Радославова

Други данни

В регистъра от
17.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026