Определение · № 9635/2021 · дело 8997/2021
Акт
- Вид
- Определение
- Номер
- 9635
- Година на номера
- 2021
- Дело №
- 8997/2021
Попитайте асистента за този запис
Текст на акта
По дело 8997 / 2021 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 9635 София, 27.09.2021 Върховният административен съд на Република България - Осмо отделение , в закрито заседание в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИРОСЛАВ МИРЧЕВ ЧЛЕНОВЕ: РОСИЦА ДРАГАНОВА ХРИСТО КОЙЧЕВ при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията РОСИЦА ДРАГАНОВА по адм. дело № 8997/2021 Производството е по реда на чл. 229 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по частна жалба на „БАНСКО ДИЗАЙН ЕНД БИЛД“ ЕООД, подадена чрез адв. Стоилова, против Определение № 973 от 02.06.2021 г., постановено по адм.дело № 1114/2019 г. по описа на Административен съд – Благоевград, с което е оставена без разглеждане жалбата му против Ревизионен акт № Р-22000118004807-091-001/06.03.2019 г., издаден от органи по приходите при ТД на НАП – София, потвърден с Решение № 1166/08.07.2019 г. на директора на Дирекция „ОДОП“ – София, при ЦУ на НАП, производството по делото е прекратено и на Национална агенция за приходите са присъдени разноски в размер на 5 184,31 лв. Частният жалбоподател оспорва определението, поддържайки доводи за незаконосъобразността му. Твърди, че жалбата срещу ревизионния акт е депозирана в срок посредством пощенските услуги на куриерска фирма, а датата, отбелязана върху нея е от входирането ѝ в деловодството на ответника, като съдът незаконосъобразно е прекратил производството. Излага съображения за липса на основания за присъждане на разноски в полза на НАП. Иска отмяна на определението и връщане на делото за продължаване на съдопроизводствените действия. Ответникът по частната жалба не излага становище. Върховният административен съд, състав на Осмо отделение, намира частната жалба за процесуално допустима - подадена от надлежна страна, в рамките на преклузивния срок по чл. 230 АПК и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт. Разгледана по същество, частната жалба е основателна. Предмет на спора пред Административен съд – Благоевград е била законосъобразността на Ревизионен акт № Р-22000118004807-091-001/06.03.2019 г., издаден от органи по приходите при ТД на НАП – София, потвърден с Решение № 1166/08.07.2019 г. на директора на Дирекция „ОДОП“ – София, при ЦУ на НАП, с който на „БАНСКО ДИЗАЙН ЕНД БИЛД“ ЕООД са установени задължения за довнасяне по реда на ЗДДС. Съдът е приел, че решението на решаващият орган е връчено на ревизираното дружество на 13.09.2019 г. (л.10), а жалбата срещу ревизионния акт е подадена на 30.09.2019 г., която дата се установява от клеймото на л.2 от делото. Счел е, че така подадената жалба е процесуално недопустима, тъй като е подадена извън законоустановения 14-дневен срок по чл. 156, ал. 1 ДОПК, който е изтекъл на 27.09.2019 г. С процесното определение е отменен дадения ход по същество, жалбата е оставена без разглеждане, производството по делото е прекратено и в полза на НАП са присъдени съдебни разноски. Така постановеното определение е неправилно. Настоящият състав на Върховния административен съд, Осмо отделение преценява, че административният съд е формулирал необоснован извод за просрочие на адресираната до него жалба, неправилно я е оставил без разглеждане и е прекратил съдебното производство. Съдът не е взел предвид, че на л.4 от адм.дело № 1114/2019 г., образувано по повод жалбата на „БАНСКО ДИЗАЙН ЕНД БИЛД“ ЕООД срещу Ревизионен акт № Р-22000118004807-091-001/06.03.2019 г., издаден от органи по приходите при ТД на НАП – София, се намира товарителницата за изпращане на жалбата чрез административния орган до съда. Видно от нея жалбата е изпратена на 27.09.2019 г. – в законоустановения преклузивен срок по чл. 156, ал. 1 ДОПК. Не е налице просрочие на жалбата, документ за изпращането ѝ в срок се съдържа по делото и административният съд е трябвало да я разгледа по същество като процесуално допустима, а не да я остави без разглеждане. По изложените съображения оспореното определение следва да се отмени като неправилно, а делото да се върне на същия съдебен състав за продължаване на съдопроизводствените действия. С оглед изхода на спора по частната жалба, определението на първоинстанционния съд следва да бъде отменено и в частта на разноските. Същите следва да се определят при произнасянето по същество на спора. Водим от гореизложеното, Върховният административен съд, състав на Осмо отделение ОПРЕДЕЛИ: ОТМЕНЯ Определение № 973 от 02.06.2021 г., постановено по адм.дело № 1114/2019 г. по описа на Административен съд – Благоевград и ВРЪЩА делото на Административен съд – Благоевград за продължаване на съдопроизводствените действия по жалбата на „БАНСКО ДИЗАЙН ЕНД БИЛД“ ЕООД срещу Ревизионен акт № Р-22000118004807-091-001/06.03.2019 г., издаден от органи по приходите при ТД на НАП – София, потвърден с Решение № 1166/08.07.2019 г. на директора на Дирекция „ОДОП“ – София, при ЦУ на НАП. Определението е окончателно. Вярно с оригинала, ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ Мирослав Мирчев секретар: ЧЛЕНОВЕ: /п/ Росица Драганова /п/ Христо Койчев
Други данни
- В регистъра от
- 17.08.2026
- Последно в регистъра
- 19.09.2026