Определение · № 12723/2021 · дело 9560/2021

14 декември 2021 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
12723
Година на номера
2021
Дело №
9560/2021

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 9560 / 2021 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 12723 София, 14.12.2021 Върховният административен съд на Република България - Седмо отделение , в закрито заседание в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАВЛИНА НАЙДЕНОВА ЧЛЕНОВЕ: ДАНИЕЛА МАВРОДИЕВА СТАНИМИР ХРИСТОВ при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията ДАНИЕЛА МАВРОДИЕВА по адм. дело № 9560/2021 Производството е по реда на чл. 229 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по частна жалба на Фууд Машинари Интернешънъл АД, подадена чрез пълномощник, против определение № 4263/11.06.2021г. по адм.д. № 8937/2020 г. на Административен съд – София град, с което съдът е оставил без разглеждане жалба на дружеството срещу решение №РД-16-531-/07.07.2020 г. на ръководителя на Управителния орган (УО) на ОП „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020 г.“(ОПИК) за определяне на финансова корекция, поради просрочие. Според частния жалбоподател определението е неправилно, тъй като редът за съобщаването на администативните актове е разписан в Административнопроцесуалния кодекс, поради което за начина на изпращане и получаване на съобщенията за актовете на ръководителя на УО не е приложим друг специален ред. Иска отмяна на определението и връщане на делото за продължаване на съдопроизводствените действия. Ответникът ръководителят на Управляващия орган на Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" на ОПИК, не взема становище по частната жалба. Върховният административен съд приема частната жалба за процесуално допустима като подадена от надлежна страна, в законоустановения срок и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт. Първоинстанционният съд е установил, че оспореният пред него административен акт е изпратен на адресата на 09.07.2020 г. чрез системата ИСУН съгласно приложена по делото разпечатка. Жалбата на дружеството е изпратена по пощата на 26.08.2020 г., присъствен ден, т.е. след предвидения в чл. 149, ал. 1 АПК преклузивен 14-дневен срок за обжалване, изтекъл на 23.07.2020 г. Съдът е приел, че за начало на броенето на срока е приложима Наредбата за определяне на условията, реда и механизма за функциониране на Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове и за провеждане на производства пред управляващите органи посредством ИСУН (Наредбата). Съгласно чл.13, ал.1, ал.3, ал.4 и ал.5 от този нормативен акт електронен документ и/или електронно изявление се счита за получено от съответния управляващ орган/междинно звено, кандидат или бенефициер с изпращането му в ИСУН. Кандидатите и бенефициерите получават всички изявления от управляващия орган/междинните звена, свързани с производствата по чл. 2 само посредством ИСУН. Съобщаването на електронни документи от управляващия орган/междинното звено на кандидатите/ бенефициерите се осъществява посредством ИСУН. Съгласието на кандидатите/бенефициерите за приемане на електронни изявления и за приложимия ред за съобщаване по ал. 3 и 4 се приема за дадено с подаването на формуляра за кандидатстване посредством ИСУН. С оглед така направените констатации и на основание чл. 159, т. 5 АПК съдът е оставил без разглеждане подадената жалба и е прекратил производството по делото. Определението е правилно. Фууд Машинари Интернешънъл АД е редовно уведомено за постановения от органа оспорен акт чрез изрично нормативно уреден способ. За редовността на уведомяването е ирелевантен моментът на узнаването за съдържанието на уведомлението от адресата. Налице е установен по надлежния ред начин на съобщаване на решението за определяне на финансова корекция чрез използване на електронната система ИСУН и последващите действия за узнаване на уведомлението не пораждат правни последици по отношение на срока за съдебно оспорване на административния акт. Съгласно разпоредбата на чл. 22 ЗУСЕСИФ информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕСИФ се поддържа от Централното координационно звено и осигурява електронния обмен на информация и документи между него, органите за управление и контрол на средствата от ЕСИФ и кандидатите и бенефициентите на финансова подкрепа. Производства пред управляващите органи по този закон може да се провеждат и посредством ИСУН при условия и по ред, определени с акта по чл. 23. Когато производствата пред управляващите органи по този закон се провеждат посредством ИСУН, съобщаването на индивидуалните административни актове, издадени в тези производства, се извършва чрез съобщение в ИСУН до съответния кандидат или бенефициер, като към съобщението е прикачен съответния акт. Актът се счита за връчен с изпращането на съобщението в ИСУН. Съгласно чл. 13, ал. 5 от Наредбата съгласието на бенефициера за приемане на електронни изявления и за приложимия ред за съобщаване по алинея 3 и 4 на чл. 13 се приема за дадено с подаването на формуляра за кандидатстване посредством ИСУН. Не е спорно, че производство е започнало и се е провеждало посредством ИСУН. Както правилно е приел административният съд, решението на органа е надлежно съобщено на частния жалбоподател на 09.07.2020 г. Този акт може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщаването му, предвид чл. 27, ал. 1 ЗУСЕСИФ във вр. с чл. 149, ал. 1 АПК. В случая този срок е изтекъл на 23.07.2020 г., присъствен ден. Жалбата е подадена на 26.08.2020 г., поради което е недопустима, тъй като срокът е преклузивен и с изтичането му правото на оспорване се погасява. Предвид изложеното обжалваното определение като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила. Воден от горното, Върховният административен съд О П Р Е Д Е Л И: ОСТАВЯ В СИЛА определение № 4263/11.06.2021г. по адм.д. № 8937/2020г. на Административен съд – София град Определението е окончателно. Вярно с оригинала, ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ Павлина Найденова секретар: ЧЛЕНОВЕ: /п/ Даниела Мавродиева /п/ Станимир Христов

Други данни

В регистъра от
17.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026