Определение · № 12866/2021 · дело 11628/2021

15 декември 2021 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
12866
Година на номера
2021
Дело №
11628/2021

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 11628 / 2021 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 12866 София, 15.12.2021 Върховният административен съд на Република България - Шесто отделение , в закрито заседание на четиринадесети декември в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ГУНЧЕВ ЧЛЕНОВЕ: СИБИЛА СИМЕОНОВА ДОБРОМИР АНДРЕЕВ при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията ДОБРОМИР АНДРЕЕВ по адм. дело № 11628/2021 Производството е по реда на чл. 213а, ал. 7 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по частна жалба на „Есвидо Транс“ гр. София, подадена чрез адв. Стоянов, срещу Разпореждане № 10739/22.10.2021 г. на председателя на шесто отделение на Върховния административен съд (ВАС), с което е оставена без разглеждане подадената от дружеството касационна жалба против Решение № 4372/02.07.2021 г., постановено по адм. д. № 3461/2020 г. на Административен съд София-град (АССГ) и е прекратено производството по адм. д. № 9726/2021 г. по описа на Върховен административен съд. Жалбоподателят излага доводи за неправилност на разпореждането и моли за отмяната му. Поддържа, че при постановяване на оспореното разпореждане съдът не е обсъдил и взел предвид релевантни обстоятелства, а именно наличието на влязло в сила Разпореждане № 6497/03.09.2021 г. по адм. дело № 3461/2021 г. на АССГ, с което е прието, че касационната жалба е редовна и допустима. Посочено е, че липсват възражения от ответната страна по този извод на първоинстанционния съд. Върховният административен съд, шесто отделение, намира, че частната жалба е подадена от надлежна страна, в срока по чл. 230 АПК, при отсъствие на процесуални пречки за нейното разглеждане и наличие на всички положителни процесуални предпоставки по възникване и упражняване правото на оспорване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество на основанията, посочени в нея и след проверка на разпореждането за валидност, допустимост и правилност, частната жалба е неоснователна. С оспореното в настоящото производство разпореждане, председателят на шесто отделение на ВАС е приел, че касационната жалба на „Есвидо Транс“ гр. София срещу Решение № 4372/02.07.2021 г. на Административен съд София-град е недопустима, на основание чл. 215, т. 3 АПК, тъй като е подадена извън срока по чл. 211, ал. 1 АПК. Посочено е, че съобщението за обжалваното решение е получено от дружеството чрез процесуалния му представител на 28.07.2021 г., като срокът за подаване на жалбата е изтекъл на 11.08.2021 г. (сряда, присъствен ден), а касационната жалба е подадена на следващия ден – 12.08.2021 г. По тези съображения, председателят на шесто отделение на ВАС е приел, че касационната жалба е процесуално недопустима и я оставил без разглеждане. Разпореждането е правилно. Съгласно чл. 213а, ал. 2 АПК касационната жалба или протест се оставят без разглеждане от първоинстанционния съд на основанията по чл. 215 АПК. В съответствие с чл. 215, т. 3 АПК, жалбата се оставя без разглеждане, когато е подадена извън законоустановения срок. Разпоредбата на чл. 211, ал. 1 АПК предвижда, че жалбата се подава до Върховния административен съд чрез съда, който е постановил решението, в 14-дневен срок от деня на съобщението, че решението е изготвено. Срокът е преклузивен и с изтичането му се погасява правото на обжалване за страната. Обосновани са обективираните в оспореното разпореждане изводи за просрочие на касационната жалба, като правилно са приложени нормите за броене на срокове. Съобщението за първоинстанционното съдебно решение е било получено от дружеството чрез процесуалния представител адв. Стоянов на 28.07.2021 г. и срокът е изтекъл на 11.08.2021 г. (сряда, присъствен ден), а касационната жалба е подадена на следващия ден 12.08.2021 г. Налице е абсолютна отрицателна процесуална предпоставка (процесуална пречка) за разглеждане на касационната жалба по същество. Подадената след срока касационна жалба срещу цитираното решение е недопустима, на основание чл. 215, т. 3 във връзка с чл. 211, ал. 1 АПК, поради което следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното производство - да бъде прекратено. Следователно, постановеното въз основа на същия извод Разпореждане № 10739/22.10.2021 г. на председателя на шесто отделение на Върховния административен съд е правилно и следва да бъде оставено в сила. Частният жалбоподател не твърди и не доказва спазването на посочения преклузивен срок. Не е поискано и възстановяване на срока за касационно оспорване. Единственият аргумент е наличието на влязло в сила определение на АССГ, с което е прието, че касационната жалба е допустима. Съгласно разпоредбата на чл. 213а, ал. 6, т. 2 АПК председателят на касационния съд или неговите заместници, съответно председателят на отделението осъществяват контрол върху извършената от първоинстанционния съд проверка на редовността и допустимостта на касационната жалба или протест, като, ако не са изпълнени в срок дадените указания за отстраняване на нередовности или бъде установено някое от основанията по чл. 215, касационната жалба или протестът се оставят без разглеждане с разпореждане и производството по делото се прекратява. По горните съображения частната жалба се явява неоснователна, а атакуваното с нея разпореждане на председателя на шесто отделение на ВАС е правилно и следва да бъде оставено в сила. Воден от горното и на основание чл. 213а, ал. 7 АПК Върховният административен съд, тричленен състав на шесто отделение ОПРЕДЕЛИ: ОСТАВЯ В СИЛА Разпореждане 10739/22.10.2021 г. на председателя на шесто отделение на Върховния административен съд, постановено по адм. д. № 9726/2021 година. Определението не подлежи на обжалване. Вярно с оригинала, ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ Николай Гунчев секретар: ЧЛЕНОВЕ: /п/ Сибила Симеонова /п/ Добромир Андреев

Други данни

В регистъра от
17.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026