Определение · № 915/2022 · дело 12176/2021

2 февруари 2022 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
915
Година на номера
2022
Дело №
12176/2021

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 12176 / 2021 Следващ акт Следващ акт Определение: 3524 / 13.04.2022 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 915 София, 02.02.2022 Върховният административен съд на Република България - Първо отделение , в закрито заседание в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЙОРДАН КОНСТАНТИНОВ ЧЛЕНОВЕ: БИСЕР ЦВЕТКОВ ПЕТЯ ЖЕЛЕВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията ПЕТЯ ЖЕЛЕВА по адм. дело № 12176/2021 Производството е по реда на чл.160, ал.7 от Данъчно – осигурителния процесуален кодекс, във вр. с чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс ( АПК ). Образувано е по касационна жалба на „Боримекс“ ООД, подадена чрез адв. Александрова срещу решение № 904/20.05.2021г., постановено по адм. дело № 912/2020 г. по описа на Административен съд – Благоевград, с което е отхвърлена жалбата на дружеството срещу Акт за установяване на задължение по декларация № АУ000091/05.12.2018г. на главен инспектор в дирекция „Местни данъци и такси“ при Община Петрич, мълчаливо потвърден от директора на дирекция „МДТ“ при Община Петрич, както и срещу решение № 1270/12.07.2021г., постановено по адм. дело № 912/2020 г. по описа на Административен съд – Благоевград, с което е допусната поправка на очевидна фактическа грешка в диспозитива на решение № 904/20.05.2021г., постановено по адм. дело № 912/2020 г. по описа на Административен съд – Благоевград, като вместо „решението е окончателно“ да се чете „решението подлежи на обжалване пред ВАС в четиринадесет дневен срок от съобщаването му на страните“. Директорът на Дирекция „Местни данъци и такси“ при Община Петрич, не е изразил становище. Настоящият състав на Върховния административен съд, първо отделение, намира касационната жалба на „Боримекс“ ООД срещу решение № 904/20.05.2021г., постановено по адм. дело № 912/2020 г. по описа на Административен съд – Благоевград, за процесуално недопустима, като просрочена. Видно от приложеното по делото съобщение за постановеното от първоинстанционния съд решение № 904/20.05.2021г. по адм. дело № 912/2020 г. по описа на Административен съд – Благоевград, същото е връчено на „Боримекс“ ООД на 10.06.2021 г. Срокът за касационно оспорване по чл.211, ал.1 АПК е 14-дневен от съобщението, независимо от погрешното указание на Административен съд – Благоевград, че решението не подлежи на обжалване и е изтекъл на 24.06.2021 г. (четвъртък, присъствен ден). В срока за обжалване не е постъпила касационна жалба, а е депозирано заявление вх. № 1179/23.06.2021г. от „Боримекс“ ООД до Административен съд – Благоевград, с което на основание чл.175 от АПК е поискана поправка на Решение № 904/20.05.2021г., постановено по адм. дело № 912/2020 г. по описа на Административен съд – Благоевград, поради явна фактическа грешка. С решение № 1270/12.07.2021г., постановено по адм. дело № 912/2020 г. по описа на Административен съд – Благоевград е допусната поправка на очевидна фактическа грешка в диспозитива на решение № 904/20.05.2021г., постановено по адм. дело № 912/2020 г. по описа на Административен съд – Благоевград, като вместо „решението е окончателно“ да се чете „решението подлежи на обжалване пред ВАС в четиринадесет дневен срок от съобщаването му на страните“ и оставено без уважение заявление на „Боримекс“ ООД. Така постановеното решение е връчено на „Боримекс“ ООД на 16.07.2021 г. и в срока за обжалването му – на 30.07.2021г. е подадена касационна жалба, с която се обжалват едновременно решение № 904/20.05.2021г. и решение № 1270/12.07.2021г., постановени по адм. дело № 912/2020 г. по описа на Административен съд – Благоевград. Касационната жалба на „Боримекс“ ООД срещу решение № 904/20.05.2021г., постановено по адм. дело № 912/2020 г. по описа на Административен съд – Благоевград е подадена на 30.07.2021г., т.е. след изтичане на законоустановения преклузивен срок за касационно оспорване, изтекъл на 24.06.2021г. След изтичане на срока по чл.211, ал.1 АПК процесуалното право на обжалване на първоинстанционния съдебен акт за този касатор е преклудирано. Касационната жалба е недопустима, следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото - прекратено на основание чл.215, т.3 АПК. Касационната жалба на „Боримекс“ ООД срещу решение № 1270/12.07.2021г., постановено по адм. дело № 912/2020 г. по описа на Административен съд – Благоевград е нередовна, тъй като няма изложени какви са конкретните пороци на решението и в какво се състои искането, както и не е обоснован правния интерес от самостоятелно обжалване на решението за допусната явна фактическа грешка. Воден от горното и на основание чл.215, т.3 АПК, Върховният административен съд, първо отделение ОПРЕДЕЛИ: ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационната жалба на „Боримекс“ ООД, ЕИК[ЕИК], подадена чрез пълномощник, срещу решение № 904/20.05.2021г., постановено по адм. дело № 912/2020 г. по описа на Административен съд – Благоевград. ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 12176 от 2021 г. по описа на Върховния административен съд, първо отделение. ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ касационната жалба на „Боримекс“ ООД, ЕИК[ЕИК], подадена чрез пълномощник, срещу решение № 1270/12.07.2021г., постановено по адм. дело № 912/2020 г. по описа на Административен съд – Благоевград. УКАЗВА на „Боримекс“ ООД в седмодневен срок от съобщението да изложи какви са конкретните пороци на решение № 1270/12.07.2021г., постановено по адм. дело № 912/2020 г. по описа на Административен съд – Благоевград и в какво се състои искането, както да обоснове правния си интерес от самостоятелно обжалване на решението за допусната явна фактическа грешка. Определението, в прекратителната му част, подлежи на обжалване с частна жалба пред петчленен състав на Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщението. Вярно с оригинала, ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ Йордан Константинов секретар: ЧЛЕНОВЕ: /п/ Бисер Цветков /п/ Петя Желева

Други данни

В регистъра от
16.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026