Определение · № 1112/2022 · дело 1143/2022

7 февруари 2022 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
1112
Година на номера
2022
Дело №
1143/2022

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 1143 / 2022 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 1112 София, 07.02.2022 Върховният административен съд на Република България - Четвърто отделение , в закрито заседание в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА ХИНОВА ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР КЪНЧЕВ ТАНЯ ДАМЯНОВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от председателя ТАТЯНА ХИНОВА по адм. дело № 1143/2022 Производството е по реда на чл. 229 - чл. 236, във връзка с чл. 213а, ал. 7 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по частна жалба на „Цвете Любима“ ЕООД, с адрес на управление в гр. Благоевград, чрез адв. Гаргова, против определение № 2240 от 21.12.2021 г., постановено по административно дело № 787/2021 на Административен съд – Благоевград, с което подадената частна жалба против определение № 1671 от 12.10.2021 г., постановено по същото дело е оставена без разглеждане като подадена след изтичане на преклузивния срок за обжалване, предвиден в чл.230 от АПК. Частният жалбоподател излага доводи за неправилност на съдебния акт, поради което иска отмяна на обжалваното определение и връщане на делото за продължаване на съдопроизводствените действия. Претендират се разноски. Ответникът – кмет на община Благоевград, редовно уведомен, в срока по чл. 232 от АПК не е подал писмено възражение. Върховният административен съд, четвърто отделение, намира частната жалба за процесуално допустима, като подадена от надлежна страна и в законния седемдневен срок по чл. 230 АПК. Разгледана по същество частната жалба е неоснователна по следните съображения: Производството пред административния съд е било образувано по жалба на „Цвете Любима“ ЕООД против заповед № 1611/26.07.2021 г. на кмета на община Благоевград, с която е наредено да се проведе търг с тайно наддаване на 17.08.2021 г. С определение № 1671 от 12.10.2021 г., постановено по адм. д. № 787/2021 г. жалбата срещу заповедта на кмета е била оставена без разглеждане на основание чл. 159, т. 1 и т. 4 от АПК и производството по делото е било прекратено. Препис от съдебния акт е бил връчен на адв. Гаргова на 28.10.2021 г., видно от приложената по делото разписка. Срещу прекратителното определение е била подадена частна жалба на 05.11.2021 г., чрез пълномощника на дружеството, подписана с електронен подпис. С обжалваното определение № 2240 от 21.12.2021 г., постановено по адм. д. № 787/2021 г. на Административен съд – Благоевград, при последващо администриране на частната жалба, съдия-докладчикът е констатирал просрочие на последната и я е оставил без разглеждане на основание чл. 231, във връзка с чл. 213а, ал. 2, в хипотезата на чл. 215, т. 3 от АПК. Определението е правилно. Съобразно разпоредбата на чл. 230 от АПК частната жалба се подава в седемдневен срок от съобщаване на определението. Този срок е посочен и в диспозитива на определение № 1671 от 12.10.2021 г.. Препис от постановения съдебен акт е бил връчен надлежно на съдебния адресат на 28.10.2021 г., видно от приложената по делото разписка. Преклузивният срок за подаване на частната жалба, изчислен по правилото на чл. 60, ал. 5 от ГПК, приложим на основание чл. 144 от АПК, изтича на 04.11.2021 г. – четвъртък, присъствен ден. Вярно е, че в обжалвания съдебен акт за дата на която приклузивният срок изтича е вписано вместо 04.11.2021 г. – дата 04.10.2021 г., но с оглед на описаната от първоинстанционния съд фактическа обстановка и сходството на изписването на двете дати настоящата инстанция счита, че се касае за техническа грешка. Освен това по делото се съдържат безспорни доказателства за просрочието на жалбата. Не се спори, че препис от постановения съдебен акт е бил връчен надлежно на съдебния адресат на 28.10.2021 г. Частната жалба срещу определение № 1671 от 12.10.2021 г., постановено по адм. д. № 787/2021 г. е била подадена един ден след изтичане на преклузивния срок – на 05.11.2021 г. по електронен път видно както от разпечатката на полученото електронно писмо, така и от датата на положения електронен подпис върху частната жалба – отново на 05.11.2021 г. Първоинстанционният съд разполага с възможност да остави без разглеждане подадената частна жалба, противно на твърденията на частния жалбоподател, ако са налице основанията по чл. 215 от АПК. Тази възможност е изрично уредена с разпоредбата на чл. 213а, ал. 2 от АПК. Разпоредбата е субсидиарно приложима и за частните производства на основание чл. 236 от АПК. Обжалваното определение като правилно и законосъобразно следва да се остави в сила. Воден от горното и на основание чл. 236, във връзка с чл. 221, ал. 2, предложение първо от АПК, Върховният административен съд, четвърто отделение ОПРЕДЕЛИ: ОСТАВЯ В СИЛА определение № 2240 от 21.12.2021 г., постановено по административно дело № 787/2021 на Административен съд – Благоевград. Определението е окончателно. Вярно с оригинала, ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ Татяна Хинова секретар: ЧЛЕНОВЕ: /п/ Красимир Кънчев /п/ Таня Дамянова

Други данни

В регистъра от
16.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026