Определение · № 1987/2022 · дело 1647/2022
Акт
- Вид
- Определение
- Номер
- 1987
- Година на номера
- 2022
- Дело №
- 1647/2022
Попитайте асистента за този запис
Текст на акта
По дело 1647 / 2022 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 1987 София, 02.03.2022 Върховният административен съд на Република България - Първо отделение , в закрито заседание на първи март в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЙОРДАН КОНСТАНТИНОВ ЧЛЕНОВЕ: БИСЕР ЦВЕТКОВ ПЕТЯ ЖЕЛЕВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията БИСЕР ЦВЕТКОВ по адм. дело № 1647/2022 Производството е по реда на гл. ХІІІ от АПК. Образувано е по частна жалба на „Строй бул“ ЕООД, представено от адв. Д. Вълков, срещу определение № 397/25.11.2021 г. на Административен съд Сливен по адм. д. № 360 по описа за 2021 г. Според жалбоподателя с определението съдът неправилно е отрекъл правото му на достъп до съд за обжалването на ревизионен акт и е изпратил преписката по подведомственост на орган по приходите относно искането за спиране на повторното ревизионно производство. Иска отмяна на определението и връщане на делото на административния съд за продължаване на съдопроизводствените действия от друг съдебен състав. Насрещната страна по частната жалба - директор на дирекция "Обжалване и данъчно-осигурителна практика" Бургас не изразява становище. Като съобрази доводите на частния жалбоподател и след проверката по чл. 218 във вр. с чл. 236 от АПК, съдът прие за установено следното: С оспореното определение е оставена без разглеждане жалбата на „Строй бул“ ЕООД против ревизионен акт № Р-02002021000133-091-001/28.06.2021 г., издаден от органи по приходите при ТД на НАП Бургас и е прекратено производството по делото, а искането на жалбоподателя, обективирано в молба с вх. № СД-01-01-3949/16.11.2021 г. за спиране на повторното ревизионно производство е изпратил за произнасяне на началник сектор в Дирекция „Контрол“ при ТД на НАП - Бургас. Съдът се е позовал на разпоредбата на чл. 156, ал. 1 ДОПК, за да обоснове извод за недопустимост на оспорването по съдебен ред на РА. По установяванията му решението на ДДОДОП по жалбата на дружеството срещу РА е съобщено на оспорващия на 10.09.2021 г. Срокът за обжалване на РА в частта, неотменена при оспорването по административен ред бил изтекъл на 24.09.2021 г., а жалбата е изпратена по пощата с дата на пощенското клеймо 29.09.2021 г. Подведомствеността на спора по искането за спиране на ревизионното производство е обосновал с действието на чл. 34, ал. 3 ДОПК. Определението е правилно. Срокът за обжалване на РА, установен с чл. 156, ал. 1 ДОПК, е процесуален и преклузивен. Пропускането му изключва съществуването на правото на съдебно производство. Абсолютна положителна процесуална предпоставка за съществуването на правото на достъп до съд е и подведомствеността на спора. Частният жалбоподател не твърди и не установява да е спазил срока за обжалване на РА. Констатациите на първостепенния съд за пропускане на срока са основани на сочени в определението му информационни източници. Съдът правилно е съобразил, че в една част РА е отменен и упражнявайки правомощието си по чл. 155, ал. 4 ДОПК решаващият орган е върнал преписката на органа, издал заповедта за възлагане на ревизията. На органа възложил производството е правомощието по чл. 34, ал. 3 ДОПК да разпореди спирането му. Съдът не дължи процедиране по недопустимото съдебно производство. Изложеното мотивира оставянето в сила на обжалваното определение. Воден от горното, Върховният административен съд, състав на първо отделение ОПРЕДЕЛИ: ОСТАВЯ В СИЛА определение № 397/25.11.2021 г. на Административен съд Сливен по адм. д. № 360 по описа за 2021 г. Определението е окончателно. Вярно с оригинала, ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ Йордан Константинов секретар: ЧЛЕНОВЕ: /п/ Бисер Цветков /п/ Петя Желева
Други данни
- В регистъра от
- 16.08.2026
- Последно в регистъра
- 19.09.2026