Определение · № 7107/2022 · дело 6416/2022

13 юли 2022 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
7107
Година на номера
2022
Дело №
6416/2022

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 6416 / 2022 Предишен акт Разпореждане 6859 / 07.07.2022 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 7107 София, 13.07.2022 г. Върховният административен съд на Република България - Четвърто отделение , в закрито заседание в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ЧОЛАКОВ ЧЛЕНОВЕ: ИСКРА АЛЕКСАНДРОВА РОСИЦА ДРАГАНОВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията РОСИЦА ДРАГАНОВА по административно дело № 6416 / 2022 г. Производството е по реда на чл. 213а, ал. 7 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/. Образувано е по частна жалба от "ОНТАРИО СПОРТ БГ" ЕООД, със седалище и адрес на управление в гр. София, район Студентски, ул. [улица], срещу РУМ, представлявано от управителя А. Тодоров, чрез адвокат И. Георгиев, против Разпореждане № 6859 от 07.07.2022 г. на председателя на Четвърто отделение на Върховния административен съд по адм. дело № 6308/2022 г. С обжалвания акт се оставя без разглеждане частна жалба с вх. № 9067/24.06.2022 г., подадена от дружеството срещу Разпореждане № РоткЗОП-72 от 14.06.2022 г. на Председателя на Комисията за защита на конкуренцията и се прекратява производството по адм. дело № 6308/2022 г. по описа на Върховен административен съд. В частната жалба се поддържат доводи за несъответствие на обжалваното разпореждане с материалния закон. Излагат се твърдения за неправилно заключение на съда относно редовното връчване на съобщението и отчитането на сроковете по дадените указания и тяхното изпълнение, поради което се иска отмяна на разпореждането и бъде разпоредено разглеждане по същество на частната жалба с вх. № 9067/24.06.2022 г., подадена от "ОНТАРИО СПОРТ БГ" ЕООД. Върховен административен съд в тричленен състав, като разгледа частната жалба с оглед на доводите в нея, обжалваното разпореждане, доказателствата по делото и изискванията на закона, констатира следното: Частната жалба е подадена в срок, поради което е допустима и разгледана по същество е основателна по следните съображения: По повод постъпила нередовна жалба в КЗК по реда на Закона за обществените поръчки /ЗОП/ от "ОНТАРИО СПОРТ БГ" ЕООД на основание чл. 201, ал. 1, т. 2 и ал. 2 ЗОП е постановено Разпореждане № РоткЗОП-72 от 14.06.2022 г. на Председателя на Комисията за защита на конкуренцията, с което е отказано да бъде образувано производство по реда на ЗОП по жалба вх. № ВХР-1001/25.05.2022 г. и е постановено връщане на жалбата на дружеството. Частната жалба на дружеството с вх. № 9067/24.06.2022 срещу разпореждането на председателя на КЗК, с разпореждане на председателя на Четвърто отделение от същата дата е оставена без движение, с указания за внасяне на държавна такса в размер на 135 лева от общ дължим размер 150 лева и за приподписване на жалбата от адвокат или юрисконсулт с приложено пълномощно. Даден е тридневен срок с указания за последиците от неизпълнението им. За да постанови оспореното разпореждане за оставяне без разглеждане на подадената от "ОНТАРИО СПОРТ БГ" ЕООД частна жалба с вх. № 9067/24.06.2022 г. и прекратяване на производството по делото, председателят на Четвърто отделение на Върховния административен съд е приел, че съобщението за разпореждането от 24.06.2022 г., с което жалбата е оставена без движение с указания за отстраняване на нередовностите й по 212, ал. 2 и чл. 213, т. 3 във вр. чл. 235а АПК във вр. чл. 220, ал. 1 ЗОП, е редовно връчено на жалбоподателя на 27.06.2022 г. по реда на чл. 18а, ал. 5 АПК на електронния адрес на дружеството. Даденият 3-дневен срок по чл. 216а, ал. 2 ЗОП за изпълнение на указанията е изтекъл на 30.06.2022 г. (четвъртък, присъствен ден) и в рамките на този срок нередовностите не са били отстранени. Така постановеното разпореждане е валидно, допустимо, но неправилно. Видно от приложеното на с. 12 от адм. дело № 6308/2022 г. по описа на ВАС, доказателство за електронно връчване на разпореждането на съда, същото е било изпратено по погрешка на адрес [електронна поща] , който е посочен в подадената до съда жалба в копие до Община Ямбол и неправилно е възприет като електронен адрес на "ОНТАРИО СПОРТ БГ" ЕООД. Електронният адрес на дружеството, посочен в жалбата е [електронна поща] , на който съобщение за разпореждането на съда няма доказателства по делото да е изпращано. С оглед така установените данни основателен се явява доводът на частния жалбоподател, че разпореждането от 24.06.2022 г. с указания за внасяне на държавна такса в размер на 135 лева от общ дължим размер 150 лв. и за приподписване на жалбата от адвокат или юрисконсулт с приложено пълномощно в 3-дневен срок, не му е редовно съобщено и за него срокът за отстраняване на нередовностите на жалбата не е започнал да тече. Като е приел, че не са изпълнени в срок дадени указания и е оставил без разглеждане частната жалба на "ОНТАРИО СПОРТ БГ" ЕООД на основание чл. 213а, ал. 6, т. 2 АПК, председателят на Четвърто отделение на Върховния административен съд е постановил неправилно разпореждане, което следва да се отмени и делото да се върне за продължаване на съдопроизводствените действия. Мотивиран така и на основание чл. 236 вр. чл. 221, ал. 2, изречение първо, предложение второ АПК, Върховният административен съд в състав на Четвърто отделение О П Р Е Д Е Л И: ОТМЕНЯ Разпореждане № 6859/07.07.2022 г. на председателя на Четвърто отделение на Върховния административен съд по адм. дело № 6308/2022 г. и ВРЪЩА делото за продължаване на съдопроизводствените действия. Определението не подлежи на обжалване. Вярно с оригинала, ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ ГЕОРГИ ЧОЛАКОВ секретар: ЧЛЕНОВЕ: /п/ ИСКРА АЛЕКСАНДРОВА /п/ РОСИЦА ДРАГАНОВА

Други данни

В регистъра от
17.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026