Определение · № 9201/2022 · дело 9664/2022
Акт
- Вид
- Определение
- Номер
- 9201
- Година на номера
- 2022
- Дело №
- 9664/2022
Попитайте асистента за този запис
Текст на акта
По дело 9664 / 2022 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 9201 София , 19.10.2022 г. Върховният административен съд на Република България - Четвърто отделение , в закрито заседание в състав: Председател : КРЕМЕНА ХАРАЛАНОВА Членове: МИРА РАЙЧЕВА МАРИЯ РАДЕВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията МИРА РАЙЧЕВА по административно дело № 9664 / 2022 г. Производството е по реда на чл. 229 – чл. 236 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по частната жалба на "Билдком БГ" ЕООД, представлявано от управителя Г. Георгиев, против Разпореждане № 8939/13.10.2022 г. на председателя на четвърто отделение на Върховния административен съд по административно дело № 9597/2022 г., с което на основание чл. 213а, ал. 6, т. 2 АПК е оставена без разглеждане подадената от дружеството касационна жалба с вх. № 14493/05.10.2022г. против Решение № 611 от 15.09.2022г. на Комисията за защита на конкуренцията по преписка № КЗК-415/2022 г., и е прекратено производството по делото. С доводи за неправилност на разпореждането частният жалбоподател претендира неговата отмяна. Върховният административен съд, четвърто отделение, след като прецени доказателствата по делото и изложените съображения в частната жалба, приема за установено следното от фактическа и правна страна на спора, с който е сезиран: Частната жалба като подадена от надлежна страна в срока по чл. 230 АПК против разпореждане, подлежащо на оспорване съгласно чл. 229, ал. 1, т. 2 вр. чл. 213а, ал. 7АПК, е допустима, а разгледана по същество, основателна. За да постанови оспореното разпореждане, председателят на четвърто отделение на Върховния административен съд е приел, че в рамките на законния срок нередовностите, визирани в разпореждане от 05.10.2022г., не са били отстранени. Счел е, че след като са дадени изрични указания на касационния жалбоподател да представи пълномощно за адвоката, приподписал касационната жалба, които не са изпълнени, то налице е хипотазата на чл.213а, ал.6, т.2 от АПК касационната жалба да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото- прекратено. Така постановеното разпореждане е валидно, допустимо и неправилно. С оглед установените данни по делото основателен се явява доводът на частния жалбоподател, че изисканото адвокатско пълномощно е представено на 10.10.2022г.- понеделник- работен ден, чрез изпращане по електронен път на следния адрес: [email protected] в 10.09 часа от електронен адрес [електронна поща], или в предвидения от закона тридневен срок. Действително, с молба от 7.10.22г. в изпълнение на разпореждането от 5.10.22г., съобщено на 6.10.22г., са представени само документ за внесена държавна такса и приподписана касационна жалба. Поради пропуск да се приложи и адвокатското пълномощно, последното е представено допълнително на 10.10.22г., но така предприетото действие от страната също е в законния срок, тъй като същият изтича на 9.10.22г.- неприсъствен ден, т.е. на 10.10.22г. Като е приел, че не са изпълнени в срок дадени указания и е оставил без разглеждане касационната жалба на "Билдком БГ" ЕООД на основание чл. 213а, ал. 6, т. 2 АПК, председателят на четвърто отделение на Върховния административен съд е постановил неправилно разпореждане, което следва да се отмени и делото да се върне за продължаване на съдопроизводствените действия. Така мотивиран и на основание чл. 236 вр. чл. 221, ал. 2, изречение първо, предложение второ АПК, Върховният административен съд в състав на четвърто отделение ОПРЕДЕЛИ: ОТМЕНЯ Разпореждане № 8939/13.10.2022 г. на председателя на четвърто отделение на Върховния административен съд по административно дело № 9597/2022 г. и ВРЪЩА делото за продължаване на съдопроизводствените действия. Определението не подлежи на обжалване. Вярно с оригинала, Председател : /п/ КРЕМЕНА ХАРАЛАНОВА секретар: Членове: /п/ МИРА РАЙЧЕВА /п/ МАРИЯ РАДЕВА
Други данни
- В регистъра от
- 17.08.2026
- Последно в регистъра
- 19.09.2026