Разпореждане · № 9362/2022 · дело 9799/2022

25 октомври 2022 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Разпореждане
Номер
9362
Година на номера
2022
Дело №
9799/2022

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 9799 / 2022 РАЗПОРЕЖДАНЕ № 9362 София , 25.10.2022 г. Върховният административен съд на Република България - Пето отделение , в закрито заседание в състав: Председател : ЙОВКА ДРАЖЕВА сложи на разглеждане административно дело № 9799 по описа за 2022 година Производството е по реда на чл. 208 и следващите във вр. чл. 213а, ал. 6, т. 2 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по касационна жалба на „ОАК-ИНТЕРАГРО-БЪЛГАРИЯ“ ЕООД, [ЕИК], със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, п.к. [пк], р-н [район], [улица], подадена чрез управителя М. Пенчева, против решение № 2403 от 08.12.2021 г., постановено по адм. дело № 1769/2021 г. по описа на Административен съд – Пловдив (АС-Пловдив). Касационната жалба е администрирана от първоинстанционния съд, като с разпореждане № 426/20.01.2022 г. по адм. дело № 1769/2021 г. на АС-Пловдив на основание чл. 213, т. 3, във вр. с чл. 213а, ал. 1 от АПК са дадени указания за внасяне на държавна такса в размер на 370 лв. по сметка на Върховния административен съд (ВАС). В указания 7-дневен срок за изпълнение касационният жалбоподател е представил документ от 21.03.2022 г. за платена държавна такса в размер на 370 лв. Разменени са книжа по делото. Постъпил е отговор от насрещната страна с доводи за неоснователност и недоказаност на оплакванията в касационната жалба. При извършения контрол на основание чл. 213а, ал. 6 от АПК, председателят на Пето отделение на ВАС е постановил разпореждане по вх. № 5130/12.04.2022 г., с което е изпратил делото обратно на АС-Пловдив за продължаване на действията по администриране на касационната жалба поради констатирана нередовност съгласно разпоредбите на чл. 212, ал. 2, във вр. с чл. 213, т. 2 от АПК – липсващо приподписване от адвокат или юрисконсулт с пълномощно за приподписването. Съобразно разпореждането на ВАС, административният съд с ново разпореждане № 2821/21.04.2022 г. е дал указания на „ОАК-ИНТЕРАГРО-БЪЛГАРИЯ“ ЕООД да представи доказателства, че подписалата касационната жалба М. Пенчева – управител на дружеството, има юридическа правоспособност, като за целта представи удостоверение за юридическа правоспособност или касационната жалба да се приподпише от адвокат или юрисконсулт, като се представи доказателство за представителната власт на пълномощника пред ВАС. Горните указания са изпълнени в срок, като касационната жалба е приподписана от адвокат В. Илиев съгласно приложено пълномощно за приподписването. След така проведеното производство по реда на чл. 213а, ал. 1 от АПК, касационната жалба е изпратена на ВАС за образуване на производство. Осъществяваният на основание чл. 213а, ал. 6 от АПК контрол от касационната инстанция върху извършваната от първоинстанционния съд проверка за редовност и допустимост включва и справка относно действителното постъпване на заявената от касационния жалбоподател като платена държавна такса за касационното оспорване. В случая, въпреки наличието на документ, обективиращ белезите на платежно нареждане към бюджета, в частност превод по банков път на сумата от 370 лв. по сметката на ВАС, извършената служебна справка в отдел „Финансово-стопански дейности“ на ВАС установи, че въз основа на на платежен документ от 21.03.2022 г. няма постъпила по сметката на ВАС сума в размер на 370 лв. от „ОАК-ИНТЕРАГРО-БЪЛГАРИЯ“ ЕООД. При тези обстоятелства с разпореждане по вх. № 8836/22.06.2022 г. и.ф. председател на Пето отделение на ВАС е дал нови указания на касационния жалбоподател за внасяне по сметка на ВАС на дължимата държавна такса в размер на 370 лв. в 7-дневен срок от получаване на съобщението. Последното е изпратено на адреса на дружеството, съвпадаш с този на адвокат В. Илиев – гл. Пловдив, [улица], и е получено на 04.10.2022 г. от служител М. Гълъбова – деловодител, същото лице, чрез което са били получени и предходните две съобщения с указания на АС-Пловдив за отстраняване на нередовности по касационната жалба. Срокът за изпълнение на указанието, дадено с разпореждане по вх. № 8836/22.06.2022 г. на и.ф. председател на Пето отделение на ВАС, е изтекъл на 11.10.2022 г. – вторник, присъствен ден. По преписката не са постъпили доказателства за отстраняване на нередовността в указания 7-дневен срок. Срокът по чл. 213а, ал. 1 от АПК е законово определен и е преклузивен. Съгласно чл. 213а, ал. 6, т. 2 от АПК, ако указанията на съда по нередовността на касационната жалба не бъдат изпълнени в посочения 7-дневен срок, председателят на отделение във ВАС с разпореждане оставя жалбата без разглеждане и прекратява производството по делото. Предвид горното и на основание чл. 213а, ал. 6, т. 2 от АПК, председателят на Пето отделение на ВАС РАЗПОРЕДИ: ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационната жалба на „ОАК-ИНТЕРАГРО-БЪЛГАРИЯ“ ЕООД, [ЕИК], със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, п.к. [пк], р-н [район], [улица], подадена чрез управителя М. Пенчева, против решение № 2403 от 08.12.2021 г., постановено по адм. дело № 1769/2021 г. по описа на Административен съд – Пловдив. ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 9799/2022 г. по описа на Върховния административен съд, Пето отделение. Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба пред тричленен състав на Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му от страните. Председател :

Други данни

В регистъра от
17.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026