Определение · № 9446/2022 · дело 9792/2022

26 октомври 2022 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
9446
Година на номера
2022
Дело №
9792/2022

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 9792 / 2022 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 9446 София , 26.10.2022 г. Върховният административен съд на Република България - Пето отделение , в закрито заседание в състав: Председател : ВИОЛЕТА ГЛАВИНОВА Членове: ГАЛИНА КАРАГЬОЗОВА МАРИЯ НИКОЛОВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията ГАЛИНА КАРАГЬОЗОВА по административно дело № 9792 / 2022 г. Производството е по реда на чл. 208 и сл., във вр. с чл. 213а, ал. 6, т. 2 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по касационна жалба, подадена от "ОАК - Интерагро - България" ЕООД, представлявано от управителя М. Пенчева, чрез пълномощника адв. В. Илиев, против решение № 1775 от 05.10.2021 г., постановено по адм. дело № 1135/2021 г. по описа на Административен съд - Пловдив, 25 състав, с което е отхвърлена жалбата на дружеството против Заповед № РД11-581 от 22.03.2021 г., издадена от изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), с която е отнето разрешение № 01412-ПРЗ от 10.05.2016 г. и е отписано от публичния регистър на БАБХ за пускане на пазара и употреба на продукта за растителна защита "Топсин нов", съдържащ активното вещество тиофанат метил - 700г/кг. С разпореждане от 01.08.2022 г., по вх. № 8367 от 14.06.2022 г., и. ф. председателят на Пето отделение на Върховния административен съд (ВАС), при проверка на редовността на подадената касационна жалба, извършена на основание чл. 213а, ал. 6 от АПК, е констатирал, че същата не отговаря на изискванията на чл. 213, т. 3 от АПК, тъй като към нея е приложен документ за платена държавна такса по чл. 227а, ал. 2 от АПК, но при служебна справка в отдел "Финансово-стопански дейности" на ВАС, дължимата държавна такса от 370 лева не е постъпила по сметката на ВАС. При тези данни, и. ф. председателят на Пето отделение на ВАС е оставил касационната жалба без движение, като е указал на касатора да внесе държавна такса по посочената сметка за производството пред ВАС и представи платежния документ за внесена такса, в седемдневен срок от получаване на разпореждането. С разпореждането са указани неблагоприятните последици при неизпълнение на указанията в срок - връщане на касационната жалба като нередовна и прекратяване на производството. Съобщението за постановеното разпореждане е получено от касатора на 04.10.2022 г. на посочения в касационната жалба адрес, чрез деловодител М. Гълъбова, която е получавала и предходни редовно връчени книжа за дружеството. Както в дадения седемдневен срок, така и до настоящия момент нередовността на касационната жалба не е отстранена. При констатираното процесуално бездействие на касатора в дадения срок, който по характера си е преклузивен и е изтекъл на 11.10.2022 г. - вторник присъствен ден, да отстрани нередовностите, настъпват неблагоприятните последици на чл. 213а, ал. 6, т. 2 от АПК, свързани с отказ на съда да се произнесе по нередовно подадената касационна жалба, която следва да бъде оставена без разглеждане. При условие, че правото на касационно оспорване не е упражнено в предвидената форма е налице процесуална пречка за допустимостта на настоящото съдебно производство и същото следва да бъде прекратено. По изложените съображения и на основание чл. 213а, ал. 6, т. 2, предл. второ, във вр. с ал. 1 от АПК, Върховният административен съд, състав на Пето отделение, ОПРЕДЕЛИ: ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационната жалба на "ОАК - Интерагро - България" ЕООД, представлявано от управителя М. Пенчева, чрез пълномощника адв. В. Илиев, против решение № 1775 от 05.10.2021 г., постановено по адм. дело № 1135/2021 г. по описа на Административен съд - Пловдив, 25 състав. ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 9792/2022 г. по описа на Върховния административен съд, пето отделение. Определението може да се обжалва с частна жалба, пред петчленен състав на ВАС, в седемдневен срок от съобщаването на страните. Вярно с оригинала, Председател : /п/ ВИОЛЕТА ГЛАВИНОВА секретар: Членове: /п/ ГАЛИНА КАРАГЬОЗОВА /п/ МАРИЯ НИКОЛОВА

Други данни

В регистъра от
17.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026