Разпореждане · № 9827/2022 · дело 10203/2022

3 ноември 2022 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Разпореждане
Номер
9827
Година на номера
2022
Дело №
10203/2022

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 10203 / 2022 РАЗПОРЕЖДАНЕ № 9827 София , 03.11.2022 г. Върховният административен съд на Република България - Четвърто отделение , в закрито заседание в състав: Председател : ТАТЯНА ХИНОВА сложи на разглеждане административно дело № 10203 по описа за 2022 година Производството е образувано по касационна жалба с вх. № 15717/ 28.10.2022 г., подадена от „ЗДРАВЕЦ - 59“ ЕООД, [ЕИК], чрез адв. К. Димитров, срещу решение № 2649 от 19.04.2022 г. по адм. д. № 12700/2021 г. по описа на Административен съд София-град (АССГ), с което е отхвърлена жалбата на „БОРА ГРУП“ ЕООД срещу заповед Т-РД-16-302 от 16.11.2021 г. на министъра на туризма в частта, с която е определен „НПБ“ ЕООД за спечелил проведения на 9.11.2021 г. търг с тайно наддаване за отдаване под наем на обект изключителна държавна собственост, обособена част от крайбрежната плажна ивица, представляващ морски плаж „Нов плаж Балчик“. В хода на касационното производство се установява, че касационният жалбоподател „ЗДРАВЕЦ - 59“ ЕООД е конституиран като заинтересована страна пред първоинстанционния съд с определение от 25.01.2022 г., за което е редовно уведомен ведно с призовката за явяване в открито съдебно заседание на 13.04.2022 г. пред АССГ на адреса на дружеството по седалище, съответстващ на вписания адрес в публичния нормативно уреден регистър – гр. Балчик, [улица]. В открито съдебно заседание пред АССГ дружеството не се явява и не се представлява. Оспореният съдебен акт, решение № 2649 от 19.04.2022 г. по адм. д. № 12700/2021 г. на АССГ, е връчен на „ЗДРАВЕЦ - 59“ ЕООД на описания по-горе адрес по седалище на 27.04.2022 г. (л. 84 от делото). В първоинстанционното съдебно решение е указан срока и органа, пред който решението подлежи на обжалване. Преклузивният срок по чл. 211 от АПК за упражняване правото на оспорване на съдебното решение от заинтересованата страна е изтекъл на 11.05.2022 г. като по делото не е заведена касационна жалба от „ЗДРАВЕЦ - 59“ ЕООД. След този срок по делото е постъпила молба на 02.06.2022 г. от адвокат К. Димитров, с приложено пълномощно от управителите на „ЗДРАВЕЦ - 59“ ЕООД, за връчване на решение № 2649 от 19.04.2022 г. по адм. д. № 12700/2021 г. на АССГ на посочен в молбата адрес в гр. Варна, като съдът е разпоредил връчването на съдебния акт и на вее постъпила по делото касационна жалба от „БОРА ГРУП“ ЕООД да бъдат изпратени на адвокат Димитров. Решение № 2649 от 19.04.2022 г. по адм. д. № 12700/2021 г. на АССГ е връчено на адв. Димитров на 22.06.2022 г. и по делото е постъпила касационна жалба от „ЗДРАВЕЦ - 59“ ЕООД на 11.07.2022 г. с п. кл. от 6.07.2022 г. За пълнота на фактите е необходимо да се отбележи, че наред с данните по първоинстанционното дело и в приложената по него административна преписка адресът за кореспонденция със „ЗДРАВЕЦ - 59“ ЕООД е този по седалището, а нотариално упълномощено лице е А. Василев за производството пред административния орган (л. 138 от присъединеното д. № 621/2021 г. на АС Добрич). При тези обстоятелства и с оглед правомощията по чл. 213а, ал. 6, т. 2 във връзка с чл. 215, т. 3 от АПК се установява, че касационната жалба на „ЗДРАВЕЦ - 59“ ЕООД срещу решение № 2649 от 19.04.2022 г. по адм. д. № 12700/2021 г. на АССГ от 11.07.2022 г. (п. кл. от 06.07.2022 г.) е подадена след срока по чл. 211 от АПК. Като просрочена касационната жалба следва да бъде оставена без разглеждане и делото да бъде прекратено. Постъпилата пред първоинстанционния съд молба на 02.06.2022 г. от адвокат К. Димитров не новира преклузивния срок за обжалване, който е изтекъл на 11.05.2022 г. По делото липсва произнасяне на съдебния състав на АССГ по срочността на подадената касационна жалба или относно евентуално възстановяване или удължаване на срока за обжалване поради непредвидени обстоятелства. Налице е хипотезата на чл. 213а, ал. 6, т. 2 от АПК и установено основание по чл. 215, т. 3 от АПК предвиждащи, че председателят на отделение оставя без разглеждане касационната жалба, когато е подадена след 14-дневния срок от съобщаването по чл. 211 от АПК. По изложените съображения, председателят на четвърто отделение на Върховния административен съд Р А З П О Р Е Д И : ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационна жалба с вх. № 15717/ 28.10.2022 г., подадена от „ЗДРАВЕЦ - 59“ ЕООД, [ЕИК], срещу решение № 2649 от 19.04.2022 г. по адм. д. № 12700/2021 г. по описа на Административен съд София-град. ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. № 10203/2022 г. по описа на Върховния административен съд. Разпореждането може да се обжалва пред тричленен състав на четвърто отделение на Върховния административен съд в седемдневен срок от съобщаването му на страните. Председател :

Други данни

В регистъра от
17.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026