Разпореждане · № 10038/2022 · дело 9153/2022

9 ноември 2022 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Разпореждане
Номер
10038
Година на номера
2022
Дело №
9153/2022

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 9153 / 2022 РАЗПОРЕЖДАНЕ № 10038 София , 09.11.2022 г. Върховният административен съд на Република България - Шесто отделение , в закрито заседание в състав: Председател : СИБИЛА СИМЕОНОВА сложи на разглеждане административно дело № 9153 по описа за 2022 година Производство по чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Постъпила е касационна жалба с вх. № 11100 от 01.08.2022 г. на „ВАГ-ИНВЕСТМЪНТ“ АД, представлявано от изпълнителния директор Г. Тодоров, против решение № 630 от 12.05.2022 г., постановено по адм. дело № 144 от 2022 г. по описа на Административен съд - Бургас. При извършената проверка на редовността на подадената касационна жалба се констатира, че същата не отговаря на изискванията за приложения съгласно чл. 213, т. 3 АПК - не са представени доказателства, че е платен пълният размер на дължимата по силата на чл. 227а, ал. 3 АПК държавна такса за образуване на касационното производство. Същата е пропорционална и се определя като 0,8 на сто от материалния интерес, който в конкретния случай е в размера на исканата от дружеството и отказана безвъзмездна финансова помощ. При материален интерес на спора 144 091.00 лева (поисканата държавна помощ) дължимият размер възлиза на 1152.72 лева ( 0,8 на сто от 144 091.00 ) за образуване на касационно производство. На основание чл. 213а, ал. 6, т. 1 АПК, с разпореждане от 02.08.2022 г., касационната жалба е оставена без движение с указания в 7-дневен срок, считано от уведомяването, дружеството да отстрани констатираните нередовности, с изрично предупреждение, че при неизпълнение на указанията, жалбата му ще бъде оставена без разглеждане. Постановеното разпореждане е съобщено на адв. К. Иванова на 18.08.2022 г. и лично на изпълнителния директор „ВАГ-ИНВЕСТМЪНТ“ АД – Г. Тодоров на 19.09.2022 г. В определения преклузивен срок, който изчислен по правилата на чл. 60, ал. 5 ГПК, вр. чл. 144 АПК е изтекъл на 26.09.2022 г. (понеделник, присъствен ден), както и до настоящия момент, касационният жалбоподателят не е изпълнил указанията на съда. Внасянето на изискуемата такса за образуване на делото с представяне на съответен платежен документ е условие за редовност на касационното оспорване, чието неудовлетворяване се явява процесуална пречка за развитието на съдебното производство по заявения правен спор. Неизпълнението на дадените от съда задължителни указания за привеждане на жалбата в съответствие с дължимото, законът санкционира с неблагоприятни за адресата им процесуални последици, отричайки допустимостта на търсената съдебна защита. Отсъствието на редовно сезиране на съда по хипотеза изключва учредяването на валидно процесуално правоотношение по жалбата и разглеждането на спора по същество. Предвид неотстраняването на пропуските в касационната жалба е налице ненадлежно упражнено право на оспорване пред по-горната инстанция, обуславящо недопустимост на съдебното производство. В контекста на изложеното, подадената касационна жалба не съответства на предписанието на чл. 213, т. 3 АПК, поради което и на основание чл. 213а, ал. 2 АПК, следва да се остави без разглеждане, а образуваното по нея производство да се прекрати. Водим от горното и на основание чл. 213а, ал. 6, т. 2, председателят на шесто отделение на Върховния административен съд, Р А З П О Р Е Д И : ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационна жалба с вх. № 11100 от 01.08.2022 г. на „ВАГ-ИНВЕСТМЪНТ“ АД, представлявано от изпълнителния директор Г. Тодоров, против решение № 630 от 12.05.2022 г., постановено по адм. дело № 144 от 2022 г. по описа на Административен съд - Бургас. ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 9153/2022 г. по описа на Върховния административен съд, шесто отделение. Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба пред тричленен състав на Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му. Председател :

Други данни

В регистъра от
17.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026