Определение · № 11070/2022 · дело 10947/2022

2 декември 2022 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
11070
Година на номера
2022
Дело №
10947/2022

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 10947 / 2022 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 11070 София , 02.12.2022 г. Върховният административен съд на Република България - Седмо отделение , в закрито заседание в състав: Председател : ПАВЛИНА НАЙДЕНОВА Членове: СТАНИМИР ХРИСТОВ ПОЛИНА БОГДАНОВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от председателя ПАВЛИНА НАЙДЕНОВА по административно дело № 10947 / 2022 г. Производството е по чл. 229 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/. Образувано е по частна жалба на "Медико-Дентален център Медикус Алфа- Пловдив" ЕООД срещу определение № 1300 от 25.08.2022 г. по адм.д. № 2058/2022 г. на Административен съд Пловдив, с което е оставена без разглеждане подадената от дружеството жалба срещу решение № РД-02-16-38/15.07.2022г. на ръководителя на Управляващия орган на Оперативна програма „Иновации и конкурентноспособност“ 2014-2020. Счита, че съдът неправилно е приел, че жалбоподателят не е изпълнил дадените му указания за заплащане на дължимата държавна такса в размер на 50 лева по сметка на съда и представя платежно нареждане от 10.08.2022 г. Излага доводи, че съдът не е съобразил, че още на 10.08.2022г. (денят на връчване на съобщението за оставяне без движение на жалбата) от дружеството е внесена по сметка на Административен съд-Пловдив сумата в размер на 50 лева и като основание за плащане е посочен номера на делото адм.д.№2058/2022 г. Частната жалба е процесуално допустима Разгледана по същество е основателна. С разпореждане от 03.08.2022 г. жалбата е оставена без движение поради липса на документ за внесена държавна такса в размер на 50 лв. и дружеството е задължено да внесе държавна такса в размер на 50 лв. по сметката на съда в 7 -дневен срок от получаване на съобщението За да остави без разглеждане подадената жалба съдът е приел, че съобщението за отстраняване нередовността на жалбата в указания срок е връчено на 10.08.2022г. на служител на дружеството – жалбоподател на адреса, посочен в жалбата и срокът е изтекъл на 17.08.2022 г., сряда, присъствен ден. Съобщението е връчено редовно на служител на жалбоподателя, положила подпис за получател . Адресът за връчване е посоченият в жалбата. Направил извод, че към датата на определението дължимата държавна такса не е внесена и констатираната нередовност не е отстранена . Определението е неправилно. Съгласно чл. 213 т. 3 АПК към жалбата се прилага документ за платена държавна такса, ако такава се дължи. Съдът е дал 7-дневен срок на жалбоподателя да внесе държавна такса, но не е дал указание на жалбоподателя да представи по делото документ за внесена държавна такса в този срок. С оглед на това обжалваното съдебно определение следва да се отмени и делото да се върне за продължаване на съдопроизводствените действия. Като има предвид изложените мотиви, Върховният административен съд, Седмо отделение ОПРЕДЕЛИ: ОТМЕНЯ определение № 1300 от 25.08.2022 г. по адм.д. № 2058/2022 г. на Административен съд Пловдив. Връща делото на същия съд за продължаване на съдопроизводствените действия. Определението не подлежи на обжалване Вярно с оригинала, Председател : /п/ ПАВЛИНА НАЙДЕНОВА секретар: Членове: /п/ СТАНИМИР ХРИСТОВ /п/ ПОЛИНА БОГДАНОВА

Други данни

В регистъра от
17.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026