Определение · № 563/2023 · дело 11040/2022

18 януари 2023 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
563
Година на номера
2023
Дело №
11040/2022

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 11040 / 2022 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 563 София , 18.01.2023 г. Върховният административен съд на Република България - Първо отделение , в закрито заседание в състав: Председател : СВЕТЛОЗАРА АНЧЕВА Членове: МАДЛЕН ПЕТРОВА ВЕСЕЛА ПАВЛОВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията МАДЛЕН ПЕТРОВА по административно дело № 11040 / 2022 г. Производството е по реда на чл.229 и сл. АПК. Образувано е по частна жалба на Би Си Шоп ООД, град София, с управител Л. Христов против определение № 7805/07.10.2022 г. на Административен съд, София град, постановено по адм. дело № 7700/2022 г., с което е оставена без разглеждане жалбата на дружеството срещу решение № 1082/07.07.2022 г. на директора на дирекция „Обжалване и данъчна - осигурителна практика“, град София и изменен ревизионен акт (РА) № Р-22221521005701-091-001/05.04.2022 г. на органи по приходите при ТД на НАП - София и е прекратено производството по делото. В жалбата са изложи доводи за неправилност на определението. Частният жалбоподател твърди, че разпореждането на съда от 13.09.2022 г. с указания и срок за внасяне на държавна такса и уточнение на оспорения акт, не му e надлежно връчено и по тази причина не е изпълнил указанията на съда за отстраняване нередовностите на оспорването. Ответникът - директор на дирекция "Обжалване и данъчно - осигурителна практика", град София не е изразил становище по частната жалба. Върховният административен съд, първо отделение, за да се произнесе взе предвид следното: С молба от 10.01.2023 г., в указания му срок с определение от 16.12.2022 г., Би Си Шоп ООД е представило повторно частната жалба, приподписана от адвокат, с което нередовностите й са отстранени. Жалба е подадена от надлежна страна и в срок, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество е основателна, по следните съображения: За да прекрати съдебното производство с обжалваното определение на основание чл. 158, ал. 3 АПК, първоинстанционният съд е приел, че нередовностите на жалбата, подадена от Би Си Шоп ООД не са отстранени в указания от съда 7 - дневен срок. В мотивите си съдът е посочил, че разпореждане от 13.09.2022 г., с което на жалбоподателя са дадени указания да внесе дължимата държавна такса и да представи оригинал на вносна бележка, както и да уточни кой акт, на кой орган оспорва, е връчено по реда на чл. 18а и сл. АПК на 19.09.2022 г. Според съда 7 - дневният срок за отстраняване нередовностите на жалбата е започнал да тече на 26.09.2022 г. и изтича на 02.10.2022 г., неприсъствен ден, поради което е изтекъл на 03.10.2022 г. - понеделник. В този срок и към момента на постановяване на определението за прекратяване на съдебното производство нередовностите не са отстранени. Определението е неправилно постановено. Основателни са оплакванията в частната жалба, че указанията на съда за отстраняване нередовностите на оспорването не са надлежно съобщени на жалбоподателя. От данните по делото се установява, че с разпореждане № 6974/13.09.2022 г. съдът е оставил жалбата на Би Си Шоп ООД без движение и е дал указания на дружеството в 7 – дневен срок от съобщението да отстрани нередовностите й като внесе дължимата държавна такса от 50 лева по сметката на АССГ и представи оригинал на вноска бележка, както и да уточни кой акт на кой орган обжалва, като се съобрази с чл. 156 ДОПК. Неправилно съдът е приел, че това разпореждане е надлежно връчено на дружеството – жалбоподател. По силата на чл. 138, ал. 3 АПК доколкото не е предвидено друго в този кодекс, съдебните актове или книжата по делото се съобщават на страните чрез изпращане на преписи по реда на чл. 137 АПК. Съгласно чл. 137, ал.2 АПК съобщенията до юридическите лица - организации по смисъла на §1, т. 2 от ДР на АПК се връчват на посочения в производството пред административния орган електронен адрес, освен ако по делото не посочат друг електронен адрес. В чл. 137, ал. 5 АПК е предвидено, че съобщенията се връчват по реда на чл. 18а, ал. 7 – 9 АПК извън случаите по ал. 1 – 3 на същата разпоредба. В конкретния случай видно от решението на директора на дирекция „Обжалване и данъчно – осигурителна практика“, град София, Би Си Шоп ООД е посочило пред решаващия орган електронни адреси, както следва: [email protected] и [email protected] . В жалбата до съда не е посочен друг електронен адрес. От приложеното на л. 104 от първоинстанционното дело съобщение за без движение и препис от разпореждане № 6974/13-09.2022 г. от 19.09.2022 г., не се установява те да са изпратени на посочените електронни адреси на дружеството. В съобщението се съдържат само за част от електронните адреси „office, contact“. Липсват други данни в съдържанието му, от които да се установява, че то е адресирано до електронните адреси на дружеството съгласно чл. 137, ал. 2 АПК. При наличието на електронни адреси на жалбоподателя, посочени в производството пред административния орган, на които не се удостоверява надлежно изпращане на съобщението и препис от разпореждането за без движение, неправилно съдът е приел за надлежно връчването им по реда на чл. 18а, ал. 9 АПК, чрез залепване на уведомление от 19.09.2022 г. на адреса на дружеството. По силата на чл. 137, ал. 5 АПК този ред за връчване на съобщения и преписи от съдебните актове на юридически лица е приложим извън случаите по чл. 137, ал. 2 – 3 АПК. С оглед ненадлежно връчване на разпореждане № 6974/13.09.2022 г., определеният от съда срок за отстраняване нередовностите на оспорването не е започнал да тече. С частната жалба Би Си Шоп ООД е представило документ от 31.10.2022 г. за платена държавна такса от 50 лева по сметка на АССГ и е уточнило, макар и непрецизно, че оспорва ревизионен акт № Р- 22221521005701-091-001/05.04.2022 г. в частта, изменена с решение №1082/07.07.2022 г. По този начин са изпълнени и указанията за съобразяване изискването на чл. 156, ал.1 ДОПК за процесуална допустимост на оспорването на ревизионни актове пред съд – в частта, в която не са отменени по административен ред. От изложеното следва да се приеме, че нередовностите на оспорването на ревизионния акт са отстранени в срок, поради което определението, с което жалбата е оставена без разглеждане и е прекратено производството по делото, следва да се отмени и делото да се върне за продължаване на съдопроизводствените действия. Водим от горното, Върховният административен съд, първо отделение, ОПРЕДЕЛИ: ОТМЕНЯ определение № 7805/07.10.2022 г. на Административен съд, София град, постановено по адм. дело № 7700/2022 г. ВРЪЩА делото на първоинстанционния съд за продължаване на съдопроизводствените действия. Определението не подлежи на обжалване. Вярно с оригинала, Председател : /п/ СВЕТЛОЗАРА АНЧЕВА секретар: Членове: /п/ МАДЛЕН ПЕТРОВА /п/ ВЕСЕЛА ПАВЛОВА

Други данни

В регистъра от
16.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026