Определение · № 2732/2023 · дело 2402/2023
Акт
- Вид
- Определение
- Номер
- 2732
- Година на номера
- 2023
- Дело №
- 2402/2023
Попитайте асистента за този запис
Текст на акта
По дело 2402 / 2023 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 2732 София , 15.03.2023 г. Върховният административен съд на Република България - Второ отделение , в закрито заседание в състав: Председател : ИЛИЯНА ДОЙЧЕВА Членове: СЛАВИНА ВЛАДОВА СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията СЛАВИНА ВЛАДОВА по административно дело № 2402 / 2023 г. Производството е по реда на чл. 229 и следващите от Административно процесуалния кодекс (АПК ). Образувано е по частна жалба от "Римска баня" ООД със седалище [населено място], общ. Разлог, чрез процесуалния му представител адв. Пешев, против Определение № 1515 от 16.09.2022г. на Административен съд – гр. Благоевград по адм.д. № 535/2020г., с което на основание чл. 213а ал. 1 във връзка с чл. 213 т. 3 и чл. 227а ал. 1 АПК е върната касационната жалба на дружеството против съдебно решение № 1087 от 20.06.2022г., постановено по адм.д. № 535/2020г. на АС – гр. Благоевград. С частната жалба жалбоподателят твърди неправилност на оспореното определение, тъй като твърди, че е уведомен за оспореното определение на 29.09.2022г., като именно на тази дата с получаване на определението е разбрал, че нередовностите в касационната жалба не са били отстранени. Посочва, че това се дължи на факта, че адв. В. Христова, която е била процесуален представител на дружеството в първата инстанция, е в тежко здравословно състояние, възникнало след получаване от нея на съобщението за отстраняване на нередовностите, тъй като от средата на м. август 2022г. след прекаран [заличен текст] и била настанена в интензивно отделение на болница на 10.09.2022г. Посочва, че именно поради тази причина не е могла да уведоми дружеството за необходимостта от заплащане на дължима държавна такса и представяне на ново пълномощно, а именно по отстраняване на нередовностите по касационната жалба. Поради това посочва, че са били налице особени непредвидени обстоятелства, довели до пропускане на срока за отстраняване на нередовностите, което посочва, че е основание за възстановяване на пропуснатия срок. Поради това иска оспореното определение да бъде отменено и делото да бъде върнато за продължаване на съдопроизводствените действия. Ответниците Областен управител на област Благоевград и „Атон - 681“ ООД, чрез процесуалните си представители, изразяват становище за неоснователност на частната жалба. Останалите ответници не изразяват становище по частната жалба. Частната жалба е подадена в срока по чл. 230 АПК, от надлежна страна, адресат на оспореното определение и срещу съдебен акт, подлежащ на касационен контрол, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество частната жалба е неоснователна. Настоящият съдебен състав намира, че предвид изложеното в частната жалба, подадена на 04.10.2022г. в нея се съдържа и молба за възстановяване на пропуснат срок. Едновременно с частната жалба е подадена и отделна молба за възстановяване на срока за отстраняване на нередовностите, по която първоинстнационният съд се е произнесъл с определение № 2225 от 29.12.2022г. на АС – гр. Благоевград по адм.д. № 535/2020г. като е оставена без уважение молба вх. № 1768 от 04.10.2022г. на „Римска баня“ ООД за възстановяване на срока за отстраняване на нередовностите. За да постанови оспореното в настоящото производство определение № 1515 от 16.09.2022г. АС – гр. Благоевград е приел, че разпореждане от 28.07.2022г. е оставена без движение касационната жалба на „Римска баня“ ООД като е даден 7 дневен срок за отстраняване на нередовностите като бъде заплатена сържавна такса в размер на 370 лв., вносният документ да бъде представен по делото и да се представи пълномощно за адв. Христова за подаване на касационната жалба и представителство пред ВАС. Това разпореждане е връчено на процесуалния представител по делото на страната, а именно на адм. В. Христова на 08.08.2022г. Съдът е приел, че срокът за отстраняване на нередовностите е изтекъл на 15.08.2022г., като до тази дата, а и до датата на постановяване на оспореното определение – 16.09.2022г. не са отстранени нередовностите в касационната жалба, поради което я е върнал на основание чл. 213а ал. 1 АПК. Определението е правилно. Предвид това, че с определение № 2225 от 29.12.2022г. на АС – гр. Благоевград по адм.д. № 535/2020г. е оставена без уважение молба вх. № 1768 от 04.10.2022г. на „Римска баня“ ООД за възстановяване на срока за отстраняване на нередовностите, като това определение е влезнало в сила и не е било оспорено, то правилно с определението предмет на настоящото производство и при наличие на предпоставките по чл. 213а ал. 1 АПК първоинстанционният съд е върнал касационната жалба на „Римска баня“ ООД. Съгласно чл. 213а ал. 1 АПК „Съдията-докладчик в първоинстанционния съд извършва проверка на редовността на касационната жалба или протеста и ако не отговарят на изискванията на чл. 212 и 213 , с разпореждане ги оставя без движение и изпраща съобщение на оспорващия да отстрани нередовностите в 7-дневен срок от получаването му. Когато нередовностите не се отстранят в срок, първоинстанционният съд връща жалбата или протеста“. В случая видно от доказателствата безспорно е, че в дадения срок, който е изтичал на 15.08.2022г., а и до постановяване на оспореното определение от 16.09.2022г. нередовностите не са били отстранени, поради и което са били налице предпоставките на чл. 213а ал. 1 посл. изречение АПК. Следва да се посочи и че са неоснователни възраженията на частния жалбоподател, че поради влошено здравословно състояние на адвоката не е бил уведомен и не са били отстранени нередовностите. Това е така, тъй като видно от доказателствата здравословното състояние на адв. Христова се е влошило на 10.09.2022г., когато е получила [заличен текст], а преди това на 08.09.2022г. и през втората половина на м. август 2022г. е участвала в заседания на Районна избирателна комисия – Благоевград. Т.е. влошеното здравословно състояние е настъпило почти един месец след изтичане на срока за отстраняване на нередовностите. По изложените съображения оспореното определение като правилно следва да бъде оставено в сила. Воден от горното и на основание чл. 221 ал. 2 във връзка с чл. 236 АПК, Върховният административен съд, състав на Второ отделение ОПРЕДЕЛИ: ОСТАВЯ В СИЛА определение № 1515 от 16.09.2022г. по адм. д. № 535/2020г. по описа на Административен съд – гр. Благоевград. ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно. Вярно с оригинала, Председател : /п/ ИЛИЯНА ДОЙЧЕВА секретар: Членове: /п/ СЛАВИНА ВЛАДОВА /п/ СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ
Други данни
- В регистъра от
- 16.08.2026
- Последно в регистъра
- 19.09.2026