Определение · № 3511/2023 · дело 2445/2023

4 април 2023 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
3511
Година на номера
2023
Дело №
2445/2023

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 2445 / 2023 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 3511 София , 04.04.2023 г. Върховният административен съд на Република България - Осмо отделение , в закрито заседание в състав: Председател : СВИЛЕНА ПРОДАНОВА Членове: РОСИЦА ДРАГАНОВА ТАНЯ КОМСАЛОВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от председателя СВИЛЕНА ПРОДАНОВА по административно дело № 2445 / 2023 г. Производството е по чл. 229, ал. 1, т. 1 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по частна жалба на „Фроди принт“ ООД гр.София срещу разпореждане №8872/10.11.2022г. на Административен съд София – град, постановено по адм. дело № 6254/2021г. по описа на същия съд. Частният жалбоподател счита обжалваното определение за неправилно като развива съображения за допуснати от съда съществени нарушения на процесуалните правила, както и на материалния закон. Моли съда да отмени обжалваното определение. Ответникът по частната жалба – Директор на Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ София при ЦУ на НАП, не взема становище по частната жалба. Върховният административен съд счита частната жалба за допустима – подадена е от надлежна страна, в срока по чл. 230 АПК и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт. Разгледана по същество частната жалба е основателна. С обжалваното разпореждане №8872/10.11.2022г. на Административен съд София – град, постановено по адм. дело № 6254/2021г. по описа на същия съд е върната касационна жалба вх.№24105/27.06.2022г. по описа на АССГ, подадена от „Фроди принт“ ООД срещу решение №3586/30.05.2022г. по адм. Дело №6254/2021г. на АССГ. Съдът е приел, че не са изпълнени в цялост дадените указания за неотстраняване на нередовности в седмодневен срок по разпореждане на съда за без движение от 29.08.2022г., а именно – „да представи пълномощно в полза на адвокат Б. Кръстев за пред касационната инстанция“ , срокът за което е изтекъл на 17.10.2022г. Съдът е върнал касационната жалба като се е позовал на разпоредбите на чл.213а, ал.1, вр. с чл.213,т.2 АПК. Обжалваното определение е неправилно. Видно от данните по делото е, че по делото /л.126/ е представено пълномощно, с което „Фроди принт“ ООД, чрез представителя си Д. Игнатов, упълномощава на 31.08.2021г. адвокат Б. Кръстев да осъществява процесуално представителство на дружеството по адм. Дело №6254/2021г. по описа на АССГ , като в пълномощното няма направени ограничаващи уговорки или отбелязвания. Върната касационна жалба е приподписана от адв. Б. Кръстев. При тези данни касационният съд намира, че не е налице нередовност на подадената касационна жалба. Същата е приподписана от адвокат, който е надлежно оправомощен да извършва процесуално представителство от името на дружеството – касатор и пред касационна съдебна инстанция, тъй като съгласно чл.34,ал.4 ГПК пълномощното има сила до завършване на делото във всички инстанции, ако не е уговорено друго. Като е приел обратното и е констатирал неотстранена в срок нередовност на подадената касационна жалба, основание за връщане на жалбата, първоинстанционният съд е процедирал незаконосъобразно. Обжалваният съдебен акт следва да се отмени като неправилен като делото се върне за продължаване на съдопроизводствените действия по него и по подадената от „Фроди принт“ ООД касационна жалба. Водим от горното и на основание чл. 235 АПК Върховният административен съд ОПРЕДЕЛИ: ОТМЕНЯ разпореждане №8872/10.11.2022г. на Административен съд София – град, постановено по адм. дело № 6254/2021г. по описа на същия съд и ВРЪЩА делото на същия съд за продължаване на съдопроизводствените дейстнвия. Определението е окончателно. Вярно с оригинала, Председател : /п/ СВИЛЕНА ПРОДАНОВА секретар: Членове: /п/ РОСИЦА ДРАГАНОВА /п/ ТАНЯ КОМСАЛОВА

Други данни

В регистъра от
16.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026