Определение · № 3690/2023 · дело 3185/2023
Акт
- Вид
- Определение
- Номер
- 3690
- Година на номера
- 2023
- Дело №
- 3185/2023
Попитайте асистента за този запис
Текст на акта
По дело 3185 / 2023 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 3690 София , 06.04.2023 г. Върховният административен съд на Република България - Шесто отделение , в закрито заседание в състав: Председател : РОСЕН ВАСИЛЕВ Членове: ВЕСЕЛА НИКОЛОВА НИКОЛАЙ АНГЕЛОВ при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията НИКОЛАЙ АНГЕЛОВ по административно дело № 3185 / 2023 г. Производство по чл. 229, ал.1, т.1 АПК. Образувано е по частна жалба на „Зентива Фарма България“ ЕООД,[ЕИК] със седалище и адрес на управление гр.София,бул.България № 86,ет.1 чрез адв.Ботева и адв. Чанкова-Дочева против определение № 1314 / 13.02.2023 г. по адм. дело № 9829 / 2022 г. на Административен съд София – град,II отд.56 състав. Поддържат се оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на съдебния акт,с който е оставена без разглеждане жалбата на дружеството против Решение № НСР-26219/29.11.2021г на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти и се прекратява производството по дело № 9829/2022г на АССГ. Ответникът по частната жалба – председателя на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти изразява становище за неоснователност на частната жалба. Върховният административен съд, състав на шесто отделение намира частната жалба за подадена от надлежна страна, в срока по чл. 230 АПК, при отсъствие на процесуални пречки за нейното разглеждане и наличие на всички положителни процесуални предпоставки по възникване и упражняване правото на оспорване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество на основанията посочени в нея и след проверка на определението за валидност, допустимост и правилност е неоснователна. С определение № 1314 / 13.02.2023 г. по адм. дело № 9829 / 2022 г. на Административен съд София – град,II отд.56 състав, е оставил без разглеждане жалбата на „Зентива Фарма България“ ЕООД срещу решение № НСР-26219/29.11.2021г на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти и е прекратил производството по делото. Определението е правилно. По делото е установено, че с решение № НСР-26219/29.11.2021г на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти е утвърдил промяна на цена по реда на чл.261а ал.1 от ЗЛПХМ на лекарствен продукт с притежател на разрешение за употреба Zentiva k.s,Чешка република-дружество собственик на дружеството касатор .Решението е връчено по електронна поща на същата дата-29.11.2021г. Административният акт е бил оспорен от дружеството-касатор по реда на административния контрол пред горестоящия административен орган – Комисията по прозрачност към Министерски съвет по реда на чл.266 ал.1 от ЗЛПХМ с жалба,депозирана на 09.12.2021г. Поради констатирани нередовности жалбата е била оставена без движение с писмо изх. № КП-00-47 / 23.12.2021 г., с което „Зентива фарма България“ ЕООД, е бил уведомен, че административната преписка е пред горестоящия административен орган,считано от 21.12.2021г и следва в седемдневен срок да отстрани констатираните нередовности по жалбата си. Нередовностите са били отстранени с писмо вх. № КП-00-47 / 07.01.2022 г. по описа на Министерството на здравеопазването, а Комисията по прозрачност към МС е издала решение № КП-59 / 10.10.2022 г., с което е отхвърлила жалбата на дружеството - жалбоподател срещу решение № НСР-26219/29.11.2021г на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти. Горестоящият орган е посочил в своето решение, че на основание чл. 98, ал.2, изр.2 във връзка с чл. 145, ал.2, т.1 АПК първоначалният административен акт подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаване на решението пред Административен съд София – град. Жалбата срещу решение № НСР-26219/29.11.2021г на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти е била подадена от „Зентива Фарма България“ ЕООД, в Административен съд София – град на 26.10.2022 г. Съгласно разпоредбата на чл. 97, ал.1 АПК, в двуседмичен срок от получаване на преписката, когато е едноличен, и в едномесечен срок, когато е колективен, компетентният да разгледа жалбата или протеста орган се произнася с мотивирано решение, с което обявява оспорения акт за нищожен, отменя го изцяло или отчасти като незаконосъобразен или нецелесъобразен или отхвърля жалбата или протеста. В случая, Комисията по прозрачност към МС е получил подадената от „Зентива фарма България“ ЕООД жалба по административен акт, ведно с административната преписка най-късно на 21.12.2021 г., за което дружеството – жалбоподател е било уведомено, а срокът за произнасяне по чл. 97, ал.1 АПК е започнал да тече от следващия ден след отстраняване на нередовностите с писмо вх. № КП-00-47 / 07.01.2022 г. по описа на МЗ т.е. от 08.01.2022 г. и изтекъл на 08.02.2022 г/ тъй като горестоящият административен орган е колективен/,а не както е посочил АССГ на 04.01.2022г.. На жалбоподателя е била осигурена възможността за проследяване на началния момент на срока за произнасяне от горестоящия административен орган, респ. той е могъл да съобрази сроковете за подаване на жалбата си срещу първоначалния административен акт. В законоустановения срок липсва произнасяне на Комисията по прозрачност към МС, поради което от крайната дата, на която комисията е следвало да се произнесе – 08.02.2022 г., за жалбоподателя е започнал да тече 14-дневния срок за обжалване на първоначалния акт по чл. 149, ал.3, предл. последно вр. с ал.1 АПК. Този срок е изтекъл на 22.02.2022 г., присъствен ден. Жалбата до Административен съд София град е подадена на 26.10.2022 г., т. е. след срока и се явява просрочена. Според ТР № 6 / 30.06.2015 г., по т. д. № 4 / 2013 г. на І и ІІ Колегии на ВАС при последващо късно произнасяне с изричен акт на по-горестоящия административен орган, с който се отхвърля жалбата срещу първоначално издадения административен акт, не започва да тече нов срок за съдебно обжалване. При съобразяване на задължителното за съдилищата тълкуване на АПК, дадено с цитираното тълкувателно решение, с последващото произнасяне на горестоящия орган – Комисията по прозрачност към МС с Решение № КП-59 / 10.10.2022 г. не се новира срока за оспорване пред съда на първоначалния административен акт - решение № НСР-26219/29.11.2021г на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти. Сроковете за обжалване по чл. 149, ал.3, вр. с ал.1 АПК са преклузивни. Спазването им е абсолютна процесуална предпоставка за допустимостта на жалбата. Изтичането на срока има за последица погасяване на субективното процесуално право на съдебно оспорване. Жалбата на „Зентива Фарма България“ ЕООД срещу решение № НСР-26219/29.11.2021г на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти е просрочена и законосъобразно производството по делото пред административния съд е било прекратено като резултат. Водим от горното, Върховният административен съд, шесто отделение ОПРЕДЕЛИ: ОСТАВЯ В СИЛА определение № 1314 / 13.02.2023 г. по адм. дело № 9829 / 2022 г. на Административен съд София – град,II отд.56 състав. ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно. Вярно с оригинала, Председател : /п/ РОСЕН ВАСИЛЕВ секретар: Членове: /п/ ВЕСЕЛА НИКОЛОВА /п/ НИКОЛАЙ АНГЕЛОВ
Други данни
- В регистъра от
- 16.08.2026
- Последно в регистъра
- 19.09.2026