Определение · № 6167/2023 · дело 5188/2023
Акт
- Вид
- Определение
- Номер
- 6167
- Година на номера
- 2023
- Дело №
- 5188/2023
Попитайте асистента за този запис
Текст на акта
По дело 5188 / 2023 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 6167 София , 08.06.2023 г. Върховният административен съд на Република България - Второ отделение , в закрито заседание в състав: Председател : ГАЛИНА СОЛАКОВА Членове: МАРИЕТА МИЛЕВА БРАНИМИРА МИТУШЕВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от председателя ГАЛИНА СОЛАКОВА по административно дело № 5188 / 2023 г. Производството е по чл. 229 и следващите от Административно процесуалния кодекс /АПК/. Образувано е по частна жалба на "Лазаров Агро Земеделски производител" ЕООД, със седалище и адрес на управление гр.София, чрез адв. М. Кирянов срещу определение № 421 от 06.04.2023 г., постановено по адм. дело № 467/2023 г. по описа на Административен съд - София област. С доводи за незаконосъобразност и необоснованост на определението се претендира отмяната му със законните последици. Върховният административен съд,второ отделение, намира частната жалба за процесуално допустима като подадена в срок и от надлежна страна, а разгледана по същество е основателна по следните съображения: С обжалваното определение на Административен съд - София област, на основание чл. 159,т.5 от АПК, е оставена без разглеждане жалбата на "Лазаров Агро Земеделски производител" ЕООД /погрешно е вписано ООД/ срещу допуснато предварително изпълнение на заповед №66-00-75/01.02.2023г. на кмета на Община Сливница. Прието е, че тридневният срок по чл.60, ал.5 АПК е изтекъл на 27.02.2023г., а жалбата е постъпила в съда на 01.03.2023г. и се явява просрочена. Така постановеното определение е неправилно, предвид представените с частната жалба доказателства за подаване на жалбата чрез „Български пощи“ ЕАД. Видно от приложения касов бон №76998/27.02.2023г., жалбата е подадена като пратка от адв. М. Кирянов до кмета на Община Сливница на 27.02.2023г в 14,30ч. Както правилно е приел административния съд, тридневния преклузивен срок по чл.60, ал.5 АПК изтича на 25.02.2023г., тъй като заповедна е съобщена надлежно на Дружеството на 22.02.2023г., но тъй като 25-ти е почивен ден /събота/, срокът изтича на 27-ми /понеделник/. Следователно жалбата се явява процесуално допустима като подадена в преклузивния тридневен срок, а обжалваното определение – неправилно. Предвид изложеното, обжалваното определение следва да бъде отменено, а делото – върнато за продължаване на процесуалните действия от същия съд и съдебен състав. Воден от горното Върховният административен съд, второ отделение, ОПРЕДЕЛИ: ОТМЕНЯ определение № 421 от 06.04.2023 г.. по адм. дело № 467/2023 г. по описа на Административен съд - София област. ВРЪЩА делото на същия съд и състав за продължаване на процесуалните действия. Определението не подлежи на обжалване. Вярно с оригинала, Председател : /п/ ГАЛИНА СОЛАКОВА секретар: Членове: /п/ МАРИЕТА МИЛЕВА /п/ БРАНИМИРА МИТУШЕВА
Други данни
- В регистъра от
- 16.08.2026
- Последно в регистъра
- 19.09.2026