Определение · № 6968/2023 · дело 5262/2023

26 юни 2023 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
6968
Година на номера
2023
Дело №
5262/2023

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 5262 / 2023 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 6968 София , 26.06.2023 г. Върховният административен съд на Република България - Шесто отделение , в закрито заседание в състав: Председател : НИКОЛАЙ ГУНЧЕВ Членове: ХАЙГУХИ БОДИКЯН СТЕЛА ДИНЧЕВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от председателя НИКОЛАЙ ГУНЧЕВ по административно дело № 5262 / 2023 г. Производството е по реда на глава тринадесета от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по частна жалба на „РК Логистик“ ЕООД, [ЕИК], седалище и адрес на управление гр. Стара Загора, [жк], [адрес], представлявано от управителя К. Станчева, действаща чрез пълномощника адвокат Римпопов, против определение № 292 от 09.05.2023 г., постановено по административно дело № 209 по описа за 2023 г. на Административен съд – Стара Загора, с което е оставена без разглеждане жалбата на „РК Логистик“ ЕООД против обективираните в протокол № ПР2235374 от 09.11.2022 г. (годината неточно посочена в диспозитива на съда като 2023 г.), съставен от главен инспектор в Дирекция „Инспекция по труда“ – Стара Загора, 17 броя задължителни предписания, и е прекратено производството по административно дело № 209/2023 г. по описа на Административен съд – Стара Загора. Наведени са доводи за неправилност на оспореното определение. Твърди се, че пълномощникът И. Орозова не е получила права от управителя да представлява дружеството при извършване на проверка от инспекцията по труда по спазване на КТ и ЗЗБУТ, нито да представя документи на дружеството във връзка с проверката и да получава предписания по чл. 404 от КТ. Пълномощникът Орозова е била ограничена при отношенията с инспекцията по труда според цитирания в частната жалба текст от пълномощното. Счита, че при извършената проверка е допуснато съществено нарушение на административнопроизводствените правила, тъй като дружеството не е било надлежно представлявано. Задължителните предписания не са били връчени надлежно на законния представител на дружеството жалбоподател по установения в закона ред, а са връчени отново на пълномощника Орозова, на която не са дадени права за това. Изложени са аргументи, че съдът следва да се произнесе по нищожността на акта и допуснатите съществени нарушения на административно-производствените правила. Поддържа се искане за отмяна на обжалваното определение и връщане на делото за продължаване на съдопроизводствените действия. Ответната страна - Дирекция "Инспекция по труда" – Стара Загора, представлявана от директора й, действащ чрез пълномощника старши юрисконсулт Лекина, в писмен отговор оспорва частната жалба като неоснователна. Претендира потвърждаване на обжалваното определение и присъждане на юрисконсултско възнаграждение в размер на 160 лв. Върховният административен съд, състав на шесто отделение, намира частната жалба за подадена от надлежна страна, в срока по чл. 230 от АПК, при отсъствие на процесуални пречки за нейното разглеждане и наличие на всички положителни процесуални предпоставки по възникване и упражняване правото на касационно оспорване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, частната жалба е частично основателна по следните съображения: За да постанови определението си, Административен съд - Стара Загора е приел, че е налице основанието по чл. 159, т. 5 от АПК - оспорването е просрочено. Проверката е била осъществена чрез посещение на място във фирмата на 19.10.2022 г., когато е връчена и съответната призовка по чл. 45, ал. 1 от АПК. Същата призовка е получена от И. Орозова на 19.10.2022 г., която е била задължена да предаде призовката на призованото лице. С оглед на приложеното по делото пълномощно съдът е приел, че жалбоподателят е бил надлежно призован за извършената проверка, респ. е следвало да представи писмените документи при извършената проверка. На посочената дата в призовката – 01.11.2022 г., са били представени съответните документи, както и отново е присъствало упълномощеното лице Орозова, която е била надлежно упълномощена чрез нотариално заверено пълномощно. Съгласно пълномощното, И. Орозова е упълномощена да представлява „РК Логистик“ ЕООД, както и неговия управител пред всички държавни и административни органи и власти. На дата 09.11.2022 г. дадените предписания, обективирани в протокола, са били връчени на жалбоподателя чрез пълномощника му, като от този момент е започнал да тече и 14-дневният срок за оспорване на така дадените предписания. Същият е изтекъл на 23.11.2022 г., а жалбата е депозирана едва на 12.04.2023 г. – повече от пет месеца след връчване на задължителните предписания, поради което е просрочена. Така постановеното определение е валидно и допустимо, но е частично неправилно. Правилни са изводите на съда, че жалбата е подадена след изтичане на 14-дневния срок за обжалване по чл. 149, ал. 1 от АПК във връзка с чл. 405 от КТ, считано от връчването на протокола, в който са обективирани задължителните предписания, извършено на 09.11.2022 г. Липсват данни за оспорване по административен ред. Жалбата за отмяна на задължителните предписания е следвало да бъде подадена в срок до 23.11.2022 г. – сряда, присъствен ден, а е подадена до съда на 12.04.2023 г., поради което е просрочена. Просрочената жалба е процесуално недопустима, на основание чл. 159, т. 5 от АПК. Като е достигнал до същия извод, съдът е постановил правилно определение по отношение на искането за отмяна на оспорените задължителни предписания като незаконосъобразни. Неоснователно се поддържа, че подадената жалба срещу определението е в срок, сочейки, че протокола и задължителните предписания не са връчени на пълномощник, на който са дадени такива права. С цитирания в частната жалба абзац от представеното пълномощно И. Орозова е упълномощена да представлява „РК Логистик“ ЕООД, [ЕИК], включително да се подписва от името и за сметка на фирмата пред посочените органи и институции, включително Дирекция „Инспекция по труда“ и техни териториални подразделения във връзка със заплащане на дължимите осигурителни вноски и здравноосигурителни вноски, да получава данъчна и осигурителна информация, както и да подписва и получава от името и за сметка на фирмата всички видове актове и наказателни постановления на изброените институции и техни териториални подразделения, да подава жалби и възражения срещу тях от името на фирмата, да прави справка и изисква и получава всички необходими документи. Настоящият съдебен състав приема, че с включването в представителната власт на пълномощника на подписването и получаването от името на дружеството на всички видове актове на посочените институции, включително инспекцията по труда в гр. Стара Загора, И. Орозова е била надлежно упълномощена да подпише и получи протокол № ПР2235374 от 09.11.2023 г., съставен от главен инспектор в Дирекция „Инспекция по труда“ – Стара Загора, в който са обективирани оспорените пред първата инстанция 17 броя задължителни предписания. Пълномощникът има и правомощието да подава жалби и възражения срещу такива актове. Употребата на израза „както и да“ въвежда разграничение между представителството пред тези органи и ведомства във връзка с осигурителните вноски и правомощията да получава и подписва актове и наказателни постановления, издадени от тях. Дори и да се възприеме тезата на частния жалбоподател, че тези правомощия са относими към заплащането на дължимите осигурителни вноски, то в тази хипотеза правилно първоинстанционният съд е съобразил частта на пълномощното, съгласно която И. Орозова е упълномощена да представлява „РК Логистик“ ЕООД, както и неговия управител, пред всички държавни и административни органи и власти, като може да извършва от името на дружеството посочените действия, включително да подписва протоколи от проверки и актове за констатирани нарушения. Пълномощното е безсрочно и следва да се тълкува „най-разширително в полза на правата на упълномощеното лице“. Пълномощникът е подписал и получил протокола, като върху същия е положен и печат на дружеството, като от тази дата - 09.11.2022 г., е започнал да тече 14-дневният срок за оспорване за незаконосъобразност на акта, който срок е изтекъл на 23.11.2022 г. Поради това процесното определение е материално законосъобразно и обосновано в частта му, с която е прекратено производството по жалбата на „РК Логистик“ ЕООД досежно претендираната унищожаемост на обжалвания индивидуален административен акт. Изводите за просрочие на оспорването в тази му част са правилно и се споделят от настоящата съдебна инстанция. Наред с това обаче, в първоинстанционната жалба срещу обективираните 17 предписания в протокол № ПР2235374 от 09.11.2023 г., съставен от главен инспектор в Дирекция „Инспекция по труда“ – Стара Загора, дружеството жалбоподател е изложило твърдения и изрично е формулирало искане за обявяване на нищожността на атакувания акт, алтернативно за отмяната му като незаконосъобразен, а заявяването на последното пред съд не е обвързано със срок, съгласно чл. 149, ал. 5 от АПК. Когато съдът е сезиран с искане за обявяване на нищожност на индивидуален административен акт, той дължи произнасяне, без да е обвързан със срок. По изложените съображения атакуваното определение следва да бъде отменено в частта му за заявеното оспорване за прогласяване нищожността на обжалвания индивидуален административен акт. При този изход на спора, на основание чл. 226, ал. 3 във връзка с чл. 236 от АПК, по исканията за присъждане на разноски следва да се произнесе първоинстанционният съд при новото разглеждане на делото. Мотивиран така и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 1 във връзка с чл. 236 от АПК, Върховният административен съд в тричленен състав на шесто отделение, ОПРЕДЕЛИ: ОТМЕНЯ определение № 292 от 09.05.2023 г., постановено по административно дело № 209 по описа за 2023 г. на Административен съд – Стара Загора в частта му, с която е оставена без разглеждане жалбата на „РК Логистик“ ЕООД за обявяване нищожността на обективираните в протокол № ПР2235374 от 09.11.2022 г., съставен от главен инспектор в Дирекция „Инспекция по труда“ – Стара Загора, 17 броя задължителни предписания, и е прекратено производството по административно дело № 209/2023 г. по описа на Административен съд – Стара Загора. ВРЪЩА делото на същия съд и съдебен състав за продължаване на съдопроизводствените действия, относно тази част от предмета на спора. ОСТАВЯ В СИЛА определение № 292 от 09.05.2023 г., постановено по административно дело № 209 по описа за 2023 г. на Административен съд – Стара Загора, в останалата му част. Определението е окончателно и не подлежи на обжалване. Вярно с оригинала, Председател : /п/ НИКОЛАЙ ГУНЧЕВ секретар: Членове: /п/ ХАЙГУХИ БОДИКЯН /п/ СТЕЛА ДИНЧЕВА

Други данни

В регистъра от
16.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026