Разпореждане · № 8062/2023 · дело 5910/2023

24 юли 2023 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Разпореждане
Номер
8062
Година на номера
2023
Дело №
5910/2023

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 5910 / 2023 РАЗПОРЕЖДАНЕ № 8062 София , 24.07.2023 г. Върховният административен съд на Република България - Шесто отделение, в закрито заседание на двадесет и четвърти юли две хиляди и двадесет и трета година в състав: Председател : СИБИЛА СИМЕОНОВА сложи на разглеждане административно дело № 5910 по описа за 2023 година Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по касационна жалба с вх. № 4818 от 29.03.2023 г. от „Ловос“ ООД, представлявано от управител Л. Георгиев, подадена чрез адв. И. Златев, против Решение № 6271/28.10.2022 г., постановено по адм. дело № 875/2022 г. по описа на Административен съд – София-град. При извършената проверка на редовността на подадената касационна жалба се констатира, че същата не отговаря на изискванията за приложения съгласно чл. 213, т. 3 АПК - не са представени доказателства, че е платен пълният размер на дължимата по силата на чл. 227а, ал. 3 АПК държавна такса за образуване на касационното производство. Същата е пропорционална и се определя като 0,8 на сто от материалния интерес, който в конкретния случай е в размера на исканата от дружеството и отказана безвъзмездна финансова помощ. При материален интерес на спора 786 000 лева (поисканата държава помощ ), дължимият размер възлиза на 6288 лева, което обосновава максимален размер на държавната такса от 1 700 лева. На основание чл. 213а, ал. 6, т. 1 АПК, с Разпореждане от 30.03.2023 г., касационната жалба е оставена без движение с указания в 7- дневен срок, считано от съобщаването, жалбоподателят да довнесе остатъка до размера от 1 700 лева, съгласно чл. 227а, ал. 3 от АПК, който след приспадане на вече заплатените 357,77 лева, е в размер на 1 343 лева за държавна такса за образуване на касационно производство. В срока за изпълнение на указанията е постъпила молба, с която се иска отмяна на Разпореждането от 30.03.2023 г. на председателя на шесто отделение на Върховния административен съд с доводи, че дължимата държавна такса е внесена и не е необходимо довнасяне. С Разпореждане от 02.05.2023 г. е отхвърлено искането за отмяна на Разпореждането от 30.03.2023 г. и повторно касационната жалба е оставена без движение, като са дадени указания за довнасяне на сумата от 1 343 лева по сметка на Върховния административен съд, с изрично предупреждение, че при неизпълнение на указанията касационната жалба ще бъде оставена без разглеждане. Постановеното разпореждане е надлежно съобщено на адв. Златев на 31.05.2023 г. В определения преклузивен срок, който изчислен по правилата на чл. 60, ал. 5 ГПК, вр. чл. 144 АПК, е изтекъл на 07.06.2023 г. (сряда, присъствен ден), както и до настоящия момент, касационният жалбоподателят не е изпълнил указанията на съда. Внасянето на изискуемата такса за образуване на делото с представяне на съответен платежен документ е условие за редовност на касационното оспорване, чието неудовлетворяване се явява процесуална пречка за развитието на съдебното производство по заявения правен спор. Неизпълнението на дадените от съда задължителни указания за привеждане на жалбата в съответствие с дължимото, законът санкционира с неблагоприятни за адресата им процесуални последици, отричайки допустимостта на търсената съдебна защита. Отсъствието на редовно сезиране на съда по хипотеза изключва учредяването на валидно процесуално правоотношение по жалбата и разглеждането на спора по същество. Предвид неотстраняването на нередовностите на касационната жалба е налице ненадлежно упражнено право на оспорване пред по-горната инстанция, обуславящо недопустимост на съдебното производство. В контекста на изложеното, подадената касационна жалба не съответства на предписанието на чл. 213, т. 3 АПК, поради което и на основание чл. 213а, ал. 2 АПК, следва да се остави без разглеждане, а образуваното по нея производство да се прекрати. Водим от горното и на основание чл. 213а, ал. 6, т. 2, председателят на шесто отделение на Върховния административен съд, РАЗПОРЕДИ: ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационна жалба с вх. № 4818 от 29.03.2023 г. на „Ловос“ ООД, представлявано от управителя Л. Георгиев, подадена чрез адв. И. Златев, против Решение № 6271/28.10.2022 г., постановено по адм. дело № 875/2022 г. по описа на Административен съд – София-град. ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 5910/2023 г. по описа на Върховния административен съд, шесто отделение. Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба пред тричленен състав на Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му. Председател :

Други данни

В регистъра от
16.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026