Определение · № 8857/2023 · дело 8585/2023

26 септември 2023 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
8857
Година на номера
2023
Дело №
8585/2023

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 8585 / 2023 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 8857 София , 26.09.2023 г. Върховният административен съд на Република България - Осмо отделение, в закрито заседание в състав: Председател : СВИЛЕНА ПРОДАНОВА Членове: РОСИЦА ДРАГАНОВА ТАНЯ КОМСАЛОВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията ТАНЯ КОМСАЛОВА по административно дело № 8585 / 2023 г. Производството е по реда на чл. 213а, ал.7 вр. 229 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/. Образувано е по частната жалба на "Струма про инженеринг" ЕООД, чрез процесуалния му представител адв.К.Панова, срещу Разпореждане от 09.08.2023 г., постановено по адм. дело № 381 по описа на Административен съд - Перник за 2022 г. С атакуваното разпореждане е оставена без разглеждане касационната жалба на дружеството срещу Решение № 112 от 16.06.2023 г., постановено по адм. дело № 381/2022 г. по описа на Административен съд – Перник, с което е отхвърлена жалбата му срещу Ревизионен акт №Р-22001421001740-091-001 от 16.11.2021 г., потвърден с Решение № 819 от 30.05.2022 г. на Директора на Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“- София при ЦУ на НАП. В частната жалба се излагат съображения, че касационната жалба е подадена в срок, тъй като обжалваното решение е получено на 28.06.2023 г., а тя е подадена на 11.07.2023 г. Моли обжалваното разпореждане да бъде отменено. Върховният административен съд, осмо отделение, след като прецени доказателствата по делото и изложените съображения в частната жалба, приема за установено следното от фактическа и правна страна на спора, с който е сезиран: Частната жалба е процесуално допустима, като подадена от надлежна страна и в срока по чл. 230 АПК, против подлежащо на обжалване разпореждане на основание чл. 213а, ал. 7 АПК, а разгледана по същество - основателна. С обжалваното разпореждане е оставена без разглеждане касационната жалба на „Струма про инженеринг“ ЕООД срещу Решение № 112 от 16.06.2023 г., постановено по адм. дело № 381/2022 г. по описа на Административен съд – Перник. За да постанови този правен резултат съдът е обсъдил обстоятелството, че решението на първоинстанционния съд е връчено на 28.06.2023 г. на процесуалния представител на жалбоподателя, а касационната жалба е била подадена на 13.07.2023 г. по електронен път. Изложил е мотиви, че срокът за касационно обжалване е изтекъл на 12.07.2023 г., като касационната жалба е била подадена след изтичане на преклузивния процесуален срок. На основание чл. 215, т.4 от АПК е оставил касационната жалба без разглеждане. Разпореждането е неправилно постановено. Както правилно е приел АС - Перник обжалваното първоинстанционно решение е било връчено на процесуалния представител на дружеството на 28.06.2023 г. видно от разписката по делото. Касационната жалба е била подадена по пощата на 11.07.2023 г. видно от пощенското клеймо. Касационната жалба отново е подадена и на 13.07.2023 г. по електронен път, но относима за развитието на съдебното производство е датата на първоначалното ѝ подаване. Срокът за касационно обжалване е изтекъл на 12.07.2023 г., като касационната жалба в случая е била подадена в законоустановения 14-дневен срок. С оглед изложеното, обжалваното разпореждане, като неправилно следва да бъде отменено и делото върнато на АС-Перник за администриране на подадената касационна жалба. Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2 вр. чл. 236 АПК, Върховният административен съд, състав на Осмо отделение, ОПРЕДЕЛИ: ОТМЕНЯ Разпореждане от 09.08.2023 г., постановено по адм. дело № 381 по описа на Административен съд - Перник за 2022 г. ВРЪЩА делото на същия съд за продължаване на процесуалните действия по чл. 213а АПК. Определението не подлежи на обжалване. Вярно с оригинала, Председател : /п/ СВИЛЕНА ПРОДАНОВА секретар: Членове: /п/ РОСИЦА ДРАГАНОВА /п/ ТАНЯ КОМСАЛОВА

Други данни

В регистъра от
16.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026