Определение · № 8875/2023 · дело 8612/2023

26 септември 2023 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
8875
Година на номера
2023
Дело №
8612/2023

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 8612 / 2023 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 8875 София , 26.09.2023 г. Върховният административен съд на Република България - Осмо отделение, в закрито заседание в състав: Председател : ДИМИТЪР ПЪРВАНОВ Членове: ВАСИЛКА ШАЛАМАНОВА МАРИЯ ТОДОРОВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията ВАСИЛКА ШАЛАМАНОВА по административно дело № 8612 / 2023 г. Производството е по чл.229 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по частна жалба, подадена от „Автоекспрес 1000“ ООД, чрез адв. С. Желязкова, против Определение № 2038/18.07.2023г., постановено по адм. дело № 46/2023г. по описа на Административен съд -Варна с което е оставена без разглеждане жалбата на дружеството срещу решение рег. №32-439866/15.12.2022, издадено от директора на Териториална дирекция (ТД) „Митница Варна“. Частният жалбоподател твърди, че административният съд неправилно е приел, че решението на директора на ТД „Митница Варна“ е редовно връчено. Моли Върховния административен съд да отмени обжалваното определение и да върне делото за продължаване на съдопроизводствените действия. Ответната по частната жалба страна – Директора на ТД на Митница Варна, в дадения срок не е подал писмен отговор по жалбата. Върховният административен съд, състав на осмо отделение, като обсъди оплакванията в частната жалба и събраните по делото доказателства, намира за установено следното: Частната жалба е подадена в срока по чл. 230 от АПК, от надлежна страна, поради което е допустима и следва да бъде разгледана. Разгледана по същество, е неоснователна по следните съображения: С обжалваното пред настоящата инстанция определение № 2038/18.07.2023г., постановено по адм. дело № 46/2023г., на основание чл. 159, т. 5 от АПК, АС-Варна е прекратил съдебното производство и е оставил без разглеждане жалбата на „Автоекспрес 1000“ ООД срещу решение рег. №32-439866/15.12.2022, издадено от директора на Териториална дирекция (ТД) „Митница Варна“. За да постанови обжалваното определение АС-Варна е приел, че жалбата на дружеството е недопустима, тъй като е подадена след изтичане на установения в закона 14-дневен срок за оспорване на административния акт по чл. 149, ал. 1 от АПК във връзка с чл. 220, ал. 1 от ЗМ, като не са ангажирани доказателства за подаването ѝ в срок. Определението на Административен съд – Варна е валидно, допустимо и правилно. Обоснован и съобразно с представените по делото доказателства е изводът на административния съд, че е налице хипотезата на чл. 159, т. 5 от АПК, съгласно която жалбата се оставя без разглеждане, когато оспорването е просрочено. По делото е безспорно установено, че решение рег. №32-439866/15.12.2022, издадено от директора на Териториална дирекция (ТД) „Митница Варна“, е връчено на „Автоекспрес 1000“ ООД на 21.12.2022 г. Съгласно чл.149, ал.1 от АПК, срокът за обжалване на административния акт е 14-дневен, започнал е да тече на 22.12.2022 г. и е изтекъл на 04.01.2023 г. – сряда, присъствен ден. Изложеното обуславя извода, че след като е установил надлежно, че жалбата срещу административния акт е подадена след изтичане на законоустановения срок за това, съдът обосновано е достигнал до извода за нейната недопустимост, като се е позовал изрично на наличието на основанието на чл. 159, т. 5 от АПК. Спазването на срока за подаването на жалба е абсолютна процесуална предпоставка за допустимостта ѝ, за която съдът е длъжен да следи служебно. Жалба, подадена след изтичането на срока, е процесуално недопустима и не може да бъде разгледана по същество, защото срокът за оспорване е преклузивен и с изтичането му се погасява правото на страната да търси съдебна защита. Предвид изложеното, като е стигнал до краен извод за недопустимост на подадената жалба срещу решение на директора на ТД „Митница Варна“ и е оставил същата без разглеждане, прекратявайки производството по делото, Административен съд – Варна е постановил правилен съдебен акт, който не страда от пороците, твърдени в частната жалба, и следва да бъде оставен в сила. Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предложение първо във връзка с чл. 236 от АПК, Върховният административен съд, състав на осмо отделение, ОПРЕДЕЛИ: ОСТАВЯ В СИЛА Определение № 2038/18.07.2023г., постановено по адм. дело № 46/2023г. по описа на Административен съд -Варна. Определението не подлежи на обжалване. Вярно с оригинала, Председател : /п/ ДИМИТЪР ПЪРВАНОВ секретар: Членове: /п/ ВАСИЛКА ШАЛАМАНОВА /п/ МАРИЯ ТОДОРОВА

Други данни

В регистъра от
16.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026