Определение · № 10270/2023 · дело 9825/2023
Акт
- Вид
- Определение
- Номер
- 10270
- Година на номера
- 2023
- Дело №
- 9825/2023
Попитайте асистента за този запис
Текст на акта
По дело 9825 / 2023 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 10270 София , 27.10.2023 г. Върховният административен съд на Република България - Трето отделение, в закрито заседание в състав: Председател : ИВАН РАДЕНКОВ Членове: АГЛИКА АДАМОВА ЮЛИЯН КИРОВ при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията ЮЛИЯН КИРОВ по административно дело № 9825/2023 г. Производството е по реда на чл. 229 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по частната жалба на „Еко клуб“ ЕООД, [ЕИК], със седалище гр. София, представлявано от управителя Н. Дечева, чрез упълномощен представител адвокат В. Луканов от САК, срещу Определение № 6391 от 26.07.2023г., постановено по адм. дело № 3751/ 2023г. по описа на Административен съд- София- град. Излагат се доводи за неговата неправилност. Прави се искане за отмяната му и за връщане на делото за продължаване на съдопроизводствените действия. Ответникът- Кмета на Район „Красно село“– Столична община не взема становище по частната жалба. Върховният административен съд, състав на Трето отделение, като обсъди доводите в частната жалба и данните по делото, приема следното: Частната жалба е процесуално допустима, като подадена в срока по чл. 230 АПК и от надлежна страна срещу съдебен акт, който прегражда по– нататъшното развитие на производството. Разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА. За да постанови обжалваното определение Административен съд– София-град е приел, че жалбата срещу мълчаливия отказ на Кмета на Район „Красно село“– Столична община по Молба- декларация с вх. № РКС23-ГР94-186/ 26.01.2023г. за извършване на обстоятелствена проверка за самостоятелен обект в сграда с идентификатор 68132.203.569.2.31 по одобрения КККР на гр. София, била депозирана извън срока по чл. 149, ал. 2 АПК. Адм. съд установил, че срокът за заверка на молбата- декларация започнал да тече от деня следващ 14.02.2023г., на която дата били депозирани поискани допълнителни документи от заявителя. Във връзка с това, 7- дневният срок за произнасяне на административния орган изтичал на 21.02.2023г. и непроизнасянето в срок формирало мълчалив отказ, подлежащ на обжалване в 1- месечен срок по реда на чл. 149, ал. 2 АПК, който изтичал на 21.03.2023г. Съдът приел, че жалбата била подадена на 04.04.2023г., извън срока за обжалване на мълчаливия отказ на Кмета на Район „Красно село“ – Столична община до 21.03. 2023 г. Определението е неправилно. Видно от събраните доказателства по делото, първоинстанционният съд е сезиран с жалбата на „Еко клуб“ ЕООД с подадена молба № 13329/ 04.04.2023г., с която е поискано от съда на основание чл. 152, ал. 4 АПК да изиска служебно преписката по подадена на 06.03.2023г. жалба рег. № РКС23-ГР94-186-3/ 06.03.2023г. В молбата е посочено, че жалбата е подадена на 06.03.2023г. чрез административния орган в изпълнение на изискването на чл. 152, ал. 1 АПК. Административният орган в нарушение на чл. 152, ал. 2 АПК не е изпратил жалбата заедно със заверено копие от цялата преписка по издаването на акта на съда. В изпълнение на разпореждането на съда от 04.04.2023г., Кмета на Район „Красно село“– Столична община с Писмо рег. № РКС23-ГР94-186-5/18.04.2023г. изпраща жалбата заедно със заверено копие от цялата административна преписка. С обжалваното определение административният съд неправилно е приел, че жалбата на „Еко клуб“ ЕООД срещу мълчаливия отказ на Кмета на Район „Красно село“– Столична община за извършване на заверка на молба- декларация е подадена на 04.04.2023г. Същата е подадена чрез административния орган на 06.03.2023г., видно от лист 6 от адм. дело № 3751/ 2023г. на АССГ. Безспорно е, че съгласно чл. 152, ал. 2 АПК административният орган е длъжен да изпрати подадената чрез него до съда жалба като приложи заверено копие от административната преписка. Срокът за изпълнение на задължението е три дни от изтичане на сроковете за оспорване на акта от останалите лица. В случая адресат е само „Еко клуб“ ЕООД, поради което тридневният срок за изпращане на преписката в съда, при положение, че жалбата е постъпила при органа на 06.03.2023г., е изтекъл на 09.03.2023г. В този срок органът не е изпратил жалбата и административната преписка до съда. С оглед на неизпълнението от ответника на задължението му по чл. 152, ал. 2 АПК, съдът с разпореждането си от 04.04.2023г. законосъобразно е задължил адм. орган да представи преписката. За изпълнение на това процесуално действие съдът определил тридневен срок. В член 152 АПК, се визират задълженията на ответника по администриране на подадена до него жалба, като алинея 4 регламентира правото на съда тогава, когато ответникът не е изпълнил задължението си по чл. 152, ал. 2 АПК, да изиска служебно преписката. Съдът е допуснал съществено нарушение на съдопроизводствените правила, като неправилно е приел жалбата за подадена с молбата от 04.04.2023г. С това не е взел предвид, че на основание чл. 152, ал. 1 АПК, жалбата се подава чрез административния орган, поради което следва да се счита за подадена на 06.03.2023г. С оглед правилното уточняване на срока за обжалване на мълчаливия отказ на Кмета на Район „Красно село“– Столична община за извършване на заверка на молба- декларация, който изтича на 21.03.2023г., жалбата на „Еко клуб“ ЕООД е подадена в срок. Определението за прекратяване на производството на административния съд следва да се отмени и жалбата на „Еко клуб“ ЕООД срещу мълчалив отказ на Кмета на Район „Красно село“– Столична община по Молба- декларация с вх. № РКС23-ГР94-186/ 26.01.2023г. за извършване на обстоятелствена проверка за самостоятелен обект в сграда с идентификатор 68132.203.569.2.31 по одобрения КККР на гр. София да се върне на съда за нейното разглеждане. Водим от гореизложеното и на основание чл. 236, във връзка с чл. 221, ал. 2, предл. второ Върховният административен съд, тричленен състав на трето отделение ОПРЕДЕЛИ: ОТМЕНЯ Определение № 6391 от 26.07.2023г., постановено по адм. дело № 3751/ 2023г. по описа на Административен съд– София-град. ВРЪЩА делото на Административен съд– София- град за продължаване на съдопроизводствените действия. Определението не подлежи на обжалване. Вярно с оригинала, Председател : /п/ ИВАН РАДЕНКОВ секретар: Членове: /п/ АГЛИКА АДАМОВА /п/ ЮЛИЯН КИРОВ
Други данни
- В регистъра от
- 16.08.2026
- Последно в регистъра
- 19.09.2026