Определение · № 12669/2023 · дело 11470/2023

15 декември 2023 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
12669
Година на номера
2023
Дело №
11470/2023

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 11470 / 2023 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 12669 София , 15.12.2023 г. Върховният административен съд на Република България - Седмо отделение, в закрито заседание в състав: Председател : ДАНИЕЛА МАВРОДИЕВА Членове: КАЛИНА АРНАУДОВА ВЕСЕЛА АНДОНОВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията ВЕСЕЛА АНДОНОВА по административно дело № 11470/2023 г. Производството е по чл. 229, ал. 1, т. 1 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по частна жалба на „Паркстрой – Златни пясъци“ ООД, [ЕИК] срещу Определение №2935 от 23.10.2023 г. на Административен съд - Варна по административно дело №1788/2023 г. С обжалваното определение съдът е оставил без разглеждане жалбата на „Паркстрой – Златни пясъци“ ООД срещу мълчалив отказ на кмета на Община Варна да се произнесе по Искане, рег. №АУ049899ВН от 26.05.2022 г. за одобряване на окончателен инвестиционен проект за обект „Генерален план за организацията и движението на територията на к.к. „Златни пясъци“, гр. Варна, фаза „Работен проект“ и е прекратил производството по делото. Частният жалбоподател - „Паркстрой – Златни пясъци“ ООД, счита обжалваното определение за неправилно - постановено в нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необосновано. Твърди, че неправилно първоинстанционният съд е прекратил производството, тъй като видно от датата на пощенското клеймо на товарителницата, с която е изпратена жалбата се установява, че последната е подадена на 11.07.2022 г., а не на 12.07.2022 г., както неправилно приема първоинстанционният съд. До настоящия момент нито един съдебен състав не е констатирал, че жалбата е подадена извън законоустановения срок. Моли съда да отмени обжалваното определение и да върне делото за произнасяне по съществото на спора. Ответникът по частната жалба – кметът на Община Варна не изразява становище по частната жалба. Върховният административен съд счита частната жалба за допустима – подадена е от надлежна страна, в срока по чл. 230 АПК и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт. Разгледана по същество частната жалба е основателна. С Определение №2935 от 23.10.2023 г., на основание чл. 159, т. 5 АПК, първоинстанционният съд прекратява производството по делото. За да прекрати производството по делото, съдът приема, че 14 – дневният срок, в който кметът на Община Варна е следвало да се произнесе по подаденото заявление от 26.05.2022 г., е 09.06.2022 г. (работен ден). Едномесечният срок е изтекъл на 11.07.2022 г., първият работен ден след 09.07.2022 г. (неработен ден). Ето защо жалбата до съда подадена на 12.07.2022 г. е просрочена. Определението е неправилно. От представената с частната жалба товарителница се установява, че жалбата до административния съд е подадена на 11.07.2022 г. Както правилно е приел административният съд, едномесечният преклузивен срок е изтекъл на 11.07.2022 г., тъй като 09.07.2022 г. е неработен ден. При така установените по делото релевантни факти изводът на първоинстанционния съд за просрочие на оспорването е несъответен на фактите по делото и приложимата нормативна уредба. С оглед на горното, обжалваното определение като неправилно - постановено в противоречие с материалния закон, следва да бъде отменено и делото върнато на първоинстанционния съд за продължаване на съдебното производство. Воден от горното и на основание чл. 235 АПК, Върховният административен съд ОПРЕДЕЛИ: ОТМЕНЯ Определение №2935 от 23.10.2023 г. на Административен съд - Варна по административно дело №1788/2023 г. ВРЪЩА делото на същия съд за продължаване на съдебното производство. Определението е окончателно. Вярно с оригинала, Председател : /п/ ДАНИЕЛА МАВРОДИЕВА секретар: Членове: /п/ КАЛИНА АРНАУДОВА /п/ ВЕСЕЛА АНДОНОВА

Други данни

В регистъра от
16.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026