Определение · № 1177/2025 · дело 741/2025

11 февруари 2025 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
1177
Година на номера
2025
Дело №
741/2025

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 741 / 2025 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 1177 София , 11.02.2025 г. Върховният административен съд на Република България - Второ отделение, в закрито заседание в състав: Председател : СЕВДАЛИНА ЧЕРВЕНКОВА Членове: СТЕФКА КЕМАЛОВА РАДОСТИН РАДКОВ при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от председателя СЕВДАЛИНА ЧЕРВЕНКОВА по административно дело № 741/2025 г. Производството е по чл. 229 и сл. АПК . Образувано е по частна жалба от „Мистрал 2015“ ЕООД, ЕИК 203366542, чрез процесуален представител адв. В. Мишова, и е против определение № 8970 от 12 ноември 2024 г. , постановено по адм. д. № 1633/2024 г. по описа на Административен съд Бургас. С доводи за неправилност и незаконосъобразност се иска неговата отмяна. Писмени възражения в срока по чл. 232 АПК не са депозирани. Върховният административен съд, второ отделение, в настоящия състав, намира частната жалба за процесуално допустима като подадена в срока по чл. 230 АПК и от надлежна страна. Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения. С атакуваното определение, на основание чл. 159, т. 5 АПК , е оставена без разглеждане жалбата против заповед № 1934 от 03 юни 2024 г. на заместник кмет „Правно обслужване и общинска собственост“ на Община Несебър, поради недопустимост. В частната жалба се навеждат доводи за нарушаване на процесуалните правила. За да прекрати производството по делото, образувано по жалбата, съдът е приел, че жалбата, по която е образувано производството пред него е подадена след изтичането на преклузивния, в тази връзка, срок. Така постановеното определение е законосъобразно. При постановяване на същото, административният съд правилно е отчел и съобразил приложимите законови норми. По делото са налице доказателства, че дружеството „Мистрал 2015“ ЕООД е уведомено за процесния административен акт по реда на § 4 от ДР на ЗУТ на 13 юни 2024 г., като преписи от заповедта са поставени на обекта, разпореден за премахване, както и на информационното табло на Община Несебър. Срокът за обжалване на заповедта е 14 – дневен и е изтекъл на 27 юни 2024 г., а жалбата е подадена по пощата на 17 септември 2024 г., което я прави недопустима като просрочена. Предвид това, че обжалваното определение на Административен съд Бургас е валидно, допустимо и правилно - следва да бъде оставено в сила. По изложените съображения Върховният административен съд, второ отделение, в настоящия състав ОПРЕДЕЛИ: ОСТАВЯ В СИЛА определение № 8970 от 12 ноември 2024 г. , постановено по адм. д. № 1633/2024 г. по описа на Административен съд Бургас. ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно. Вярно с оригинала, Председател : /п/ СЕВДАЛИНА ЧЕРВЕНКОВА секретар: Членове: /п/ СТЕФКА КЕМАЛОВА /п/ РАДОСТИН РАДКОВ

Други данни

В регистъра от
15.08.2026
Последно в регистъра
19.09.2026