Разпореждане · № 5427/2025 · дело 5306/2025

23 май 2025 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Разпореждане
Номер
5427
Година на номера
2025
Дело №
5306/2025

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 5306 / 2025 РАЗПОРЕЖДАНЕ № 5427 София , 23.05.2025 г. Върховният административен съд на Република България - Четвърто отделение, в закрито заседание в състав: Съдия : ТАТЯНА ХИНОВА сложи за разглеждане административно дело № 5306 по описа за 2025 година Производството е по реда на чл. 213а, ал. 6, т. 2 вр. чл. 208 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) и чл. 216, ал. 7 от Закона за обществените поръчки (ЗОП). Образувано е по касационна жалба, подадена от „Фармвил“ ЕАД срещу решение № 412 от 17.04.2025г., постановено от Комисията за защита на конкуренцията по преписка № КЗК-166/179/2025г. С разпореждане на председателя на четвърто отделение от 12.05.2025г. касационна жалба е оставена без движение, като неотговаряща на изискванията на чл. 212, ал. 2 и чл. 213, т. 2 и 3 от АПК, приложим на основание чл. 216, ал. 7 и чл. 220, ал. 1 от ЗОП – касационната жалба не е приподписана от юрисконсулт или адвокат и към касационната жалба не е приложен документ за платена държавна такса. На касационния жалбоподател са дадени указания в тридневен срок от съобщението да представи касационната жалба приподписана от адвокат или юрисконсулт като приложи надлежно пълномощно за касационната инстанция за приподписалия жалбата адвокат или юрисконсулт. Дадени са указания в същия срок, на основание чл. 220, ал. 1 от ЗОП, вр. чл. 2, ал. 1 от Тарифа за таксите, които се събират за производствата по Глава XXVII от ЗОП пред КЗК и пред ВАС /посл. изм. и доп. ДВ, бр. 107 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г./, касационният жалбоподател да внесе държавна такса в размер 4500 (четири хиляди и петстотин) лева по сметка на Върховния административен съд: IBAN - BG62 BNBG 9661 3100 1780 01, или да заплати същата на ПОС-терминал в канцелария 13, партер, в сградата на Върховен административен съд, и да представи документ за внесена такса в деловодството на съда. Касационният жалбоподател е предупреден, че при неизпълнение на указанията в цялост и в посочения срок касационната жалба ще бъде оставена без разглеждане, а след образуване производството ще бъде прекратено. Разпореждането е изпратено за връчване на електронен адрес, посочен в адресната част на касационната жалба на 13.05.2025г., като е получено автоматично генерирано потвърждение за получаване на съобщението. Срокът за изправяне на констатираните нередовности е изтекъл на 16.05.2025г. – петък присъствен ден. Указанията за изправяне на нередовностите на касационната жалба не са изпълнени. На 21.05.2025г. е постъпила молба от представляващия касационния жалбоподател Н. Д. Ц., с която заявява че оттегля подадената касационна жалба. Отстраняването на констатираната нередовност по дадените с разпореждането на председателя на четвърто отделение на ВАС указания и в преклузивния срок по чл. 216, ал. 2 и 7 от ЗОП е условие за редовност на процесуалното действие по оспорване. Неговото неизпълнение се явява процесуална пречка за развитие на съдебното производство по заявения правен спор. Освен неизпълнение на дадените указания процесуална пречка за разглеждане на касационната жалба е изрично подадената молба от представляващия касационния жалбоподател, с която заявява, че оттегля подадената касационната жалба. Отсъствието на редовно сезиране на съда, респ. десезиране на съда, поради оттегляне на жалбата, по хипотеза изключва възникването на процесуално правоотношение по жалбата и разглеждането на спора по същество. Налице е хипотезата на чл. 213а, ал. 6, т. 2 от АПК, предвиждаща, че ако нередовностите не бъдат отстранени в дадения срок или са налице основанията по чл.215 от АПК, председателят на отделението с разпореждане оставя жалбата без разглеждане и прекратява производството по делото. По изложените съображения, председателят на четвърто отделение на Върховния административен съд Р А З П О Р Е Д И : ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационна жалба, подадена от „Фармвил“ ЕАД срещу решение № 412 от 17.04.2025г., постановено от Комисията за защита на конкуренцията по преписка № КЗК-166/179/2025г. ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 5306//2025 г. по описа на Върховния административен съд. Разпореждането може да се обжалва пред тричленен състав на IV отделение на ВАС в седемдневен срок от съобщаването му на страните. Съдия :

Други данни

В регистъра от
15.08.2026
Последно в регистъра
17.09.2026