Разпореждане · № 8451/2025 · дело 7987/2025
Акт
- Вид
- Разпореждане
- Номер
- 8451
- Година на номера
- 2025
- Дело №
- 7987/2025
Попитайте асистента за този запис
Текст на акта
По дело 7987 / 2025 РАЗПОРЕЖДАНЕ № 8451 София , 12.08.2025 г. Върховният административен съд на Република България - Четвърто отделение, в закрито заседание в състав: Съдия : КРАСИМИР КЪНЧЕВ сложи за разглеждане административно дело № 7987 по описа за 2025 година Производството е образувано по касационна жалба с вх. № 14266 от 18.07.2025 г., подадена от "Солитех" АД срещу решение № 601 от 26.06.2025 г., постановено от Комисията за защита на конкуренцията по преписка № КЗК-423/2025 г. С разпореждане на председателя на четвърто отделение от 18.07.2025г. касационната жалба е оставена без движение, като неотговаряща на изискванията на чл. 216, ал. 1 ЗОП и на чл. 212, ал. 2 от АПК, приложими на основание чл. 216, ал. 7 от ЗОП – представяне на доказателства за спазване на преклузивния 14-дневен срок за обжалването на решението на КЗК и приподписване на касационната жалба от адвокат или юрисконсулт. На касационният жалбоподател са дадени указания в тридневен срок от съобщението да представи доказателства за спазването на 14-дневния срок по чл. 216, ал. 1 ЗОП за подаване на касационна жалба пред ВАС. Дадени са указания в същия срок от съобщението, на основание чл. 212, ал. 2 от АПК, подателят на касационната жалба да представи същата приподписана от адвокат или юрисконсулт, като приложи надлежно пълномощно за касационната инстанция. Указано е, че случай, че касационният жалбоподател или неговият законен представител, когато се касае за юридическо лице, е лице с юридическа правоспособност, следва да представи удостоверение за придобита юридическа правоспособност. Указано е, че при неизпълнение на указанията в цялост и в посочения срок касационната жалба ще бъде оставена без разглеждане, а след образуване производството ще бъде прекратено. Разпореждането е връчено на касационния жалбоподател на 08.08.2025г. на адреса му на управление, като е получено от негов служител по реда на чл.50, ал.3 от ГПК, приложим на основание чл.144 от АПК. Срокът за изправяне на констатираните нередовности е изтекъл на 08.08.2025г. – петък, присъствен ден. Указанията за изправяне на нередовността на касационната жалба не са изпълнени. Освен това съгласно чл. 216, ал. 1 ЗОП решението на КЗК подлежи на обжалване пред тричленен състав на ВАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните. Видно от данните по преписката оспореният акт – решение № 601/26.06.2025 г. на КЗК, е връчен на "Солитех" АД на 30.06.2025 г., съответно нормативно определеният срок за обжалване се преклудира на 14.07.2025 г. /понеделник – присъствен ден/. Касационната жалба е подадена на 15.07.2025 г., следователно след законовия срок по чл. 216, ал. 1 ЗОП. Налице е хипотезата на чл. 213а, ал. 6, т.2 от АПК, предвиждаща, че ако нередовностите не бъдат отстранени в дадения срок или бъде установено някое от основанията по чл. 215 АПК /в случая чл.215, т.3 АПК - касационната жалба е подадена след срока по чл. 216, ал. 1 ЗОП/, председателят на отделението с разпореждане оставя жалбата без разглеждане и прекратява производството по делото. По изложените съображения, и.ф. председателят на четвърто отделение на Върховния административен съд Р А З П О Р Е Д И : ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационна жалба с вх. № 14266 от 18.07.2025 г., подадена от "Солитех" АД срещу решение № 601 от 26.06.2025г., постановено от Комисията за защита на конкуренцията по преписка № КЗК-423/2025 г. ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 7987/2025 г. по описа на Върховния административен съд. Разпореждането може да се обжалва пред тричленен състав на IV отделение на ВАС в седемдневен срок от съобщаването му на страните. Съдия :
Други данни
- В регистъра от
- 16.08.2026
- Последно в регистъра
- 09.09.2026