Определение · № 9639/2025 · дело 9544/2025
Акт
- Вид
- Определение
- Номер
- 9639
- Година на номера
- 2025
- Дело №
- 9544/2025
Попитайте асистента за този запис
Текст на акта
По дело 9544 / 2025 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 9639 София , 13.10.2025 г. Върховният административен съд на Република България - Трето отделение, в закрито заседание в състав: Председател : ИСКРА АЛЕКСАНДРОВА Членове: ПЛАМЕН ПЕТРУНОВ АЛБЕНА РАДОСЛАВОВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията ПЛАМЕН ПЕТРУНОВ по административно дело № 9544/2025 г. Производството е по чл. 229 и сл., във вр. с чл. 213а, ал. 7 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по частна жалба на „Градус-1“ ЕООД, със седалище и адрес на управление в гр. Стара Загора, чрез адвокат Вуковска, срещу разпореждане № 2725 от 01.07.2025 г., постановено по адм. дело № 301/2025 г. по описа на Административен съд – Стара Загора. С доводи за неговата неправилност поради нарушение на материалния закон се иска отмяната му. Частната жалба е подадена в срок от надлежна страна и е процесуално допустима. С обжалваното разпореждане на основание чл. 213а, ал. 2 , във вр. с чл. 215, т. 3 АПК е оставена без разглеждане касационната жалба на „Градус-1“ ЕООД срещу решение № 2046 от 20.05.2025 г., постановено по адм. дело № 301/2025 г. по описа на Административен съд - Стара Загора. За да постанови обжалваното разпореждане съдът е приел, че жалбата е просрочена. Връчването на решението по делото на тази страна било извършено на 22.05.2025 г. и срокът за обжалване е изтекъл на 05.06.2025 г. Касационната жалба е подадена в съда на 06.06.2025 г. и е извън срока по чл. 211, ал. 1 АПК . Разпореждането е валидно и допустимо, но неправилно. Административният съд неправилно е приел, че в случая касационната жалба на „Градус-1“ ЕООД против постановеното по делото решение е подадена извън законоустановения срок и не подлежи на разглеждане. Установено е по делото, че жалбата е изпратена по имейл до деловодството на съда на 05.06.2025 г. в 23:28 ч. и същата е постъпила в електронната поща на съда, видно от поставеното върху нея отбелязване „получена по ел.поща“ без да е отбелязана датата на получаване. Писмените изявления на страните, с приложения - ако такива има, се подават физически в съда - чл. 62, ал. 1 ГПК, но тогава срокът се счита спазен, ако документите са подадени до изтичане работното време на съда в последния ден на срока - чл. 62, ал. 1, изр. 2 ГПК. С чл. 62, ал. 2 ГПК и разпоредбите на гл. ХIа ГПК, са предвидени и други, дистанционни начини на подаване на писмени изявления с приложения - по пощата или в електронна форма. За тези два дистанционни начини на подаване на писмени изявления с приложения, срокът следва да се счита изтичащ до края на двадесет и четвъртия час на последния ден по арг. от чл. 62, ал. 2, вр., ал. 1, изр.1 ГПК. При тези данни изводът на първоинстанционния съд за просрочие на подадената касационна жалба е неправилен, тъй като, противно на възприетото от административния съд, същата е подадена до съда на 05.06.2025 г. в 23:28 ч. при приложението на чл. 141 АПК. Изложеното основава неправилност на обжалваното разпореждане, при липса на предпоставката на чл. 213, т. 5 за връщане на касационна жалба, като подадена извън установения от закона срок. С оглед изложеното, обжалваното разпореждане следва да бъде отменено, а делото върнато на същия съд за администриране на подадената касационна жалба. Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, изр. първо, предл. първо АПК Върховният административен съд, трето отделение ОПРЕДЕЛИ: ОТМЕНЯ разпореждане № 2725 от 01.07.2025 г. , постановено по адм. дело № 301/2025 г. по описа на Административен съд – Стара Загора. Връща делото на същия съд за осъществяване на действията по администриране на касационната жалба на „ГРАДУС-1“ ЕООД срещу решение № 2046 от 20.05.2025 г., постановено по адм. дело № 301/2025 г. по описа на Административен съд - Стара Загора. Определението е окончателно. Вярно с оригинала, Председател : /п/ ИСКРА АЛЕКСАНДРОВА секретар: Членове: /п/ ПЛАМЕН ПЕТРУНОВ /п/ АЛБЕНА РАДОСЛАВОВА
Други данни
- В регистъра от
- 16.08.2026
- Последно в регистъра
- 06.09.2026