Разпореждане · № 12201/2025 · дело 11582/2025

28 ноември 2025 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Разпореждане
Номер
12201
Година на номера
2025
Дело №
11582/2025

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 11582 / 2025 Следващ акт Следващ акт Определение: 587 / 20.01.2026 РАЗПОРЕЖДАНЕ № 12201 София , 28.11.2025 г. Върховният административен съд на Република България - Седмо отделение, в закрито заседание в състав: Съдия : ВАНЯ АНЧЕВА сложи за разглеждане административно дело № 11582 по описа за 2025 година Производство по чл. 213а от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Постъпила е касационна жалба с вх. № 24927/26.11.2025 г. на председателя на Патентно ведомство на Република България, чрез юрк. Х. Белишка, срещу Решение № 31811/30.09.2025 г., постановено по адм. дело № 6114/2025 г. по описа на Административен съд - София град (АССГ). При извършената в съответствие с чл. 213а, ал. 6 АПК проверка на редовността и допустимостта на подадената касационна жалба констатирах, че процесуалното право на оспорване е упражнено извън законоустановения срок, регламентиран в чл. 211, ал. 1 АПК. Видно от приложеното на л. 38 от първоинстанционното дело съобщение, жалбоподателят е уведомен за постановения съдебен акт на 03.10.2025 г., а касационната жалба е подадена с писмовна пратка с датно пощенско клеймо от 20.10.2025 г. (л. 10 от настоящото дело). Фактът на просрочие се установява и при проследяване на пощенската пратка по поставения уникален номер - л. 22 - л. 23 от делото. Съгласно разпоредбата на чл. 211, ал. 1 АПК, касационната жалба се подава в 14-дневен срок от съобщаването на решението. В конкретния случай атакуваното решение по адм. дело № 6114/2025 г. на АССГ е надлежно съобщено на жалбоподателя на посочения по делото адрес за призоваване, на датата 03.10.2025 г. От този момент започва да тече и визираният в нормата на чл. 211, ал. 1 АПК, вр. с чл. 60, ал. 5 ГПК преклузивен срок за обжалване на съдебния акт, който в настоящия казус е изтекъл на 17.10.2025 г. (петък, присъствен ден). Касационната жалба е постъпила в АССГ по пощата с клеймо от 20.10.2025 г. - извън регламентирания в закона и указан от съда срок за упражняване правото на оспорване. Просрочието на жалбата е самостоятелно прекратително основание, преграждащо развитието на съдебното производство по заявения правен спор. В обхвата на осъществяваната проверка в хипотезата на чл. 213а АПК попада не само наличието на една от положителните процесуални предпоставки за надлежното упражняване правото на жалба - съобразяването й с изискванията за редовност, но и съществуването на процесуална пречка за търсената съдебна защита, каквато съставлява несвоевременното подаване на жалбата (Арг.: чл. 213а, ал. 6, предл. 1-во АПК). Неспазването на срока по чл. 211, ал. 1 АПК се явява отрицателна процесуална предпоставка за допустимостта на съдебния контрол, за която съдът следи служебно и чието наличие осуетява възникването на валидно процесуално правоотношение по жалбата и разглеждането й по същество. Изтичането на преклузивния срок за оспорване погасява самото процесуално право на жалба, поради което настоящото производство е недопустимо и подлежи на прекратяване. В контекста на изложеното, касационната жалба като просрочена, следва да се остави без разглеждане, а образуваното по нея производство да се прекрати. Водим от горното и на основание чл. 213а, ал. 6, т. 2 АПК, председателят на Седмо отделение на Върховния административен съд на Република България Р А З П О Р Е Д И : ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационна жалба с вх. № 24927/26.11.2025 г. на председателя на Патентно ведомство на Република България, чрез юрк. Х. Белишка, срещу Решение № 31811/30.09.2025 г., постановено по адм. дело № 6114/2025 г. по описа на Административен съд - София град. ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 11582/2025 г. по описа на Върховния административен съд, Седмо отделение. Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба пред тричленен състав на Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му. Съдия :

Други данни

В регистъра от
16.08.2026
Последно в регистъра
30.08.2026