Разпореждане · № 707/2026 · дело 714/2026

22 януари 2026 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Разпореждане
Номер
707
Година на номера
2026
Дело №
714/2026

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 714 / 2026 РАЗПОРЕЖДАНЕ № 707 София , 22.01.2026 г. Върховният административен съд на Република България - Четвърто отделение, в закрито заседание в състав: Съдия : ТАТЯНА ХИНОВА сложи за разглеждане административно дело № 714 по описа за 2026 година Производството е по реда на чл. 213а, ал. 6, т. 2 вр. чл. 208 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) и чл. 216, ал. 7 от Закона за обществените поръчки (ЗОП). Образувано е по касационна жалба с вх.№ 574 от 09.01.2026г., подадена от „АКВА КОНСТРУКТ ГРУП“ ЕООД срещу решение № 1155 от 04.12.2025г., постановено от Комисията за защита на конкуренцията по преписка № КЗК-935/2025г. С разпореждане на председателя на четвърто отделение от 12.01.2026г.г. касационната жалба е оставена без движение като неотговаряща на изискванията на 212, ал. 2 и чл. 213, т. 2 и 3 АПК, приложим на основание чл. 216, ал. 7 и чл. 220, ал. 1 ЗОП – касационната жалба не е приподписана от юрисконсулт или адвокат и към касационната жалба не е приложен документ за платена държавна такса. Дадени са разяснения, че съгласно изискванията на чл. 212, ал. 2 АПК, касационната жалба се приподписва от адвокат или юрисконсулт, освен когато жалбоподателят или неговият представител има юридическа правоспособност. Към жалбата се прилага пълномощно за приподписването, а когато жалбоподателят или неговият представител има юридическа правоспособност – удостоверение за юридическа правоспособност. На касационния жалбоподател са дадени са указания в тридневен срок от съобщението да представи касационната жалба приподписана от адвокат или юрисконсулт като приложи надлежно пълномощно за касационната инстанция за приподписалия жалбата адвокат или юрисконсулт. Указано е същия срок, на основание чл. 220, ал. 1 ЗОП вр. чл. 2, ал. 1 от Тарифа за таксите, които се събират за производствата по Глава XXVII от ЗОП пред КЗК и пред ВАС /посл. изм. и доп. ДВ, бр. 107 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г./ и чл. 52 във вр. с чл. 12 от Закона за въвеждане на еврото в Република България, касационният жалбоподател да внесе държавна такса в размер 4500 (четири хиляди и петстотин) лева (2300,81 евро) по сметка на Върховния административен съд: IBAN - BG62 BNBG 9661 3100 1780 01, или да заплати същата на ПОС-терминал в канцелария 13, партер, в сградата на Върховен административен съд, и да представи документ за внесена такса в деловодството на съда. Касационният жалбоподател е предупреден, че при неизпълнение на указанията в цялост и в посочения срок касационната жалба ще бъде оставена без разглеждане, а след образуване производството ще бъде прекратено. Разпореждането е изпратено за връчване на електронен адрес, посочен в адресната част на касационната жалба. Съобщението е получено на 12.01.2026г., като е получено автоматично генерирано потвърждение за получаване. Срокът за изправяне на констатираната нередовност е изтекъл на 15.01.2026г. – четвъртък присъствен ден. Нередовността не е отстранена. Отстраняването на констатираната нередовност по дадените с разпореждането на председателя на четвърто отделение на Върховния административен съд указания и в преклузивния срок по чл. 216, ал. 2 и 7 от ЗОП е условие за редовност на процесуалното действие по оспорване. Неговото неизпълнение се явява процесуална пречка за развитие на съдебното производство по заявения правен спор. Отсъствието на редовно сезиране на съда по хипотеза изключва възникването на процесуално правоотношение по жалбата и разглеждането на спора по същество. Налице е хипотезата на чл. 213а, ал. 6, т. 2 от АПК, предвиждаща, че ако нередовностите не бъдат отстранени в дадения срок или е налице някое от основанията по чл.215 от АПК, председателят на отделението с разпореждане оставя жалбата без разглеждане и прекратява производството по делото. По изложените съображения, председателят на четвърто отделение на Върховния административен съд Р А З П О Р Е Д И : ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационна жалба с вх.№ 574 от 09.01.2026г., подадена от „АКВА КОНСТРУКТ ГРУП“ ЕООД срещу решение № 1155 от 04.12.2025г., постановено от Комисията за защита на конкуренцията по преписка № КЗК-935/2025г. ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 714/2026 г. по описа на Върховния административен съд. Разпореждането може да се обжалва пред тричленен състав на IV отделение на ВАС в седемдневен срок от съобщаването му на страните. Съдия :

Други данни

В регистъра от
15.08.2026
Последно в регистъра
15.08.2026