Разпореждане · № 8236/2026 · дело 7057/2026
Акт
- Вид
- Разпореждане
- Номер
- 8236
- Година на номера
- 2026
- Дело №
- 7057/2026
Попитайте асистента за този запис
Текст на акта
По дело 7057 / 2026 Следващ акт Следващ акт Определение: 8444 / 31.07.2026 РАЗПОРЕЖДАНЕ № 8236 София , 21.07.2026 г. Върховният административен съд на Република България - Четвърто отделение, в закрито заседание в състав: СЪДИЯ : ТАТЯНА ХИНОВА сложи за разглеждане административно дело № 7057 по описа за 2026 година Производството е по реда на чл. 208 – чл. 228 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), приложими на основание чл. 216, ал. 7 от Закона за обществените поръчки. Образувано е по касационна жалба с вх. № 20000/17.07.2026 г., подадена от "Блаборис" ЕООД, срещу решение № 601/25.06.2026 г., постановено от Комисията за защита на конкуренцията по преписка № КЗК-277/2026 г. При извършената в съответствие с чл. 213а, ал. 6 АПК проверка на редовността и допустимостта на подадената касационна жалба констатирах, че процесуалното право на оспорване е упражнено извън законоустановения срок, регламентиран в чл. 216, ал. 1 ЗОП. Видно от приложеното по административната преписка съобщение, жалбоподателят е уведомен за постановеното от Комисията за защита на конкуренцията решение на 26.06.2026 г., а касационната жалба е подадена по електронен път на 13.07.2026 г. (л. 16 от настоящото дело). Съгласно разпоредбата на чл. 216, ал. 1 ЗОП, решението на Комисията за защита на конкуренцията подлежи на обжалване пред тричленен състав на Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните. В конкретния случай атакуваното решение № 601/25.06.2026 г., постановено от Комисията за защита на конкуренцията по преписка № КЗК-277/2026 г. е надлежно съобщено на жалбоподателя по предвидения в чл. 210, ал. 1 от ЗОП ред - на посочения по преписката електронен адрес – [електронна поща], на датата 26.06.2026 г. От този момент започва да тече и визираният в нормата на чл. 216, ал. 1 ЗОП, вр. с чл. 60, ал. 5 ГПК преклузивен срок за обжалване на съдебния акт, който в настоящия случай е изтекъл на 10.07.2026 г. (петък, присъствен ден). Касационната жалба е постъпила в КЗК по електронна поща на 13.07.2026 г. - извън регламентирания в закона срок за упражняване правото на оспорване. С оглед действащата нормативна уредба, налице е редовно уведомяване за постановения от КЗК акт по един от изрично визираните в чл. 210, ал. 2 ЗОП способи за това. По делото е приложен "delivery report" от 26.06.2026 г., установяващ прехвърлянето на съобщението, изпратено по електронен път на електронна поща [електронна поща] от КЗК, на същата дата, в 17:15 часа. Наред с това следва да се отбележи, че съобщение за постановяване на оспореното решение на КЗК е публикувано на 26.06.2026 г. и в публичния регистър на официалната интернет страница на Комисията за защита на конкуренцията. Просрочието на жалбата е самостоятелно прекратително основание, преграждащо развитието на съдебното производство по заявения правен спор. В обхвата на осъществяваната проверка в хипотезата на чл. 213а АПК попада не само наличието на една от положителните процесуални предпоставки за надлежното упражняване правото на жалба - съобразяването й с изискванията за редовност, но и съществуването на процесуална пречка за търсената съдебна защита, каквато съставлява несвоевременното подаване на жалбата (арг.: чл. 213а, ал. 6, предл. 1-во АПК). Неспазването на срока по чл. 216, ал. 1 ЗОП се явява отрицателна процесуална предпоставка за допустимостта на съдебния контрол, за която съдът следи служебно и чието наличие осуетява възникването на валидно процесуално правоотношение по жалбата и разглеждането й по същество. Изтичането на преклузивния срок за оспорване погасява самото процесуално право на жалба, поради което настоящото производство е недопустимо и подлежи на прекратяване. В контекста на изложеното, касационната жалба като просрочена, следва да се остави без разглеждане, а образуваното по нея производство да се прекрати. Воден от горното и на основание чл. 213а, ал. 6, т. 2, предл. последно и чл. 215, т. 3 от АПК във вр. с чл. 216, ал. 1 от ЗОП, председателят на Четвърто отделение на Върховния административен съд Р А З П О Р Е Д И: ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационна жалба с вх.№ 20000/17.07.2026 г., подадена от "Блаборис" ЕООД, срещу решение № 601/25.06.2026 г., постановено от Комисията за защита на конкуренцията по преписка № КЗК-277/2026 г. ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. № 7057/2026 г. по описа на Върховния административен съд. Разпореждането може да се обжалва пред тричленен състав на IV отделение на ВАС в седемдневен срок от съобщаването му на страните. СЪДИЯ :
Други данни
- В регистъра от
- 15.08.2026
- Последно в регистъра
- 16.08.2026