Разпореждане · № 9488/2026 · дело 9744/2026
Акт
- Вид
- Разпореждане
- Номер
- 9488
- Година на номера
- 2026
- Дело №
- 9744/2026
Попитайте асистента за този запис
Текст на акта
По дело 9744 / 2026 РАЗПОРЕЖДАНЕ № 9488 София , 05.10.2026 г. Върховният административен съд на Република България - Пето отделение, в закрито заседание в състав: СЪДИЯ : ЙОВКА ДРАЖЕВА сложи за разглеждане административно дело № 9744 по описа за 2026 година Производството е по реда на чл. 208 и следващите във вр. чл. 213а, ал. 6, т. 2 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по касационна жалба на изпълнителния директор на Национална агенция за приходите (НАП) против решение № 42427 от 17.12.2025 г., постановено по адм. дело № 10901/2025 г. по описа на Административен съд – София-град (АССГ), с което по жалба на „ЕЛДОРАДО СИЕ“ ООД е отменено решение № 000030-7258/01.09.2025 г. на изпълнителния директор на НАП, с което е оставено без уважение подаденото от търговското дружество заявление с вх. № 55-30-8627 от 22.05.2025 г. за възстановяване на държавна такса по чл. 30, ал. 6 от Закона за хазарта (ЗХ) в размер на 65 000 лева, изчислена съобразно § 22 от ПРЗ на Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г., преписката е върната на административния орган за ново произнасяне в 7-дневен срок при съобразяване дадените задължителни указания по тълкуването и прилагането на закона в мотивите на съдебния акт и са присъдени разноски. Касационната жалба е администрирана от първоинстанционния съд, като с разпореждане № 2375 от 20.01.2026 г. по адм. дело № 10901/2025 г. на АССГ на основание чл. 213, т. 3 във вр. с чл. 213а, ал. 1 от АПК са дадени указания за внасяне на държавна такса в размер на 35,79 евро (70 лв.) по сметка на Върховния административен съд (ВАС). В указания срок касационния жалбоподател е представил платежно нареждане за платена държавна такса в размер на 35,79 евро (70 лева). Разменени са книжа по делото. Не е постъпил отговор от насрещната страна. Постъпила е и писмена молба от касационния жалбоподател с правно основание чл. 176а от АПК, съдържаща искане за изменение на оспореното решение в частта с присъдените разноски. Препис от молбата не е изпращан на насрещната страна. Съгласно чл. 227а, ал. 3 от АПК когато има определяем материален интерес по делото, държавната такса за гражданите, едноличните търговци, организациите, държавните и общинските органи и за други лица, осъществяващи публични функции, и организации, предоставящи обществени услуги, е пропорционална и е в размер 0,8 на сто от материалния интерес, но не повече от 1700 лв., а в случаите, когато материалният интерес е над 10 000 000 лв. - таксата е в размер 4500 лв. Пропорционалните такси са предвидени само за касационните производства, по които има определяем материален интерес, върху който следва да бъде начислена дължимата държавна такса. В конкретния случай материалният интерес по делото е 65 000 лв. (33 233,97 евро), а изчислена по реда на чл. 227а, ал. 3 от АПК дължима такса за касационно оспорване е в размер на 520 лв. (265,87 евро). При извършения контрол на основание чл. 213а, ал. 6 от АПК, председателят на Пето отделение на ВАС с разпореждане от 12.08.2026 г. е оставил касационната жалба без движение като нередовна, тъй като не е внесена дължимата държавна такса за касационно оспорване по дела с материален интерес. Дал указания на касационния жалбоподател в 7-дневен срок от получаване на съобщението да бъде отстранена констатираната нередовност и се довнесе 230,08 евро (450 лв.) и в същия срок да се представи доказателство за плащането. Касационният жалбоподател е предупреден, че при неотстраняване на нередовността в срок, касационната жалба ще бъде оставена без разглеждане. На 13.08.2026 г. съобщението с разпореждането е изпратено до касационния жалбоподател чрез Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ), като на същия ден е прочетено в системата и от тази дата се счита за получено. На 20.08.2026 г. е подадена писмена молба от касационния жалбоподател с правно основание чл. 63, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс с искане срока за изпълнение на дадените указания да се продължи. С разпореждане от 20.08.2026 г. на председателя на Пето отделение срока за отстраняване на нередовността на касационната жалба е удължен до 10.09.2026 г. Съобщението за удължаване на срока е получено от жалбоподателя на 21.08.2026 г. Срокът за изпълнение на указанието, дадено с разпореждане по вх. № 12.08.2026 г. на председател на Пето отделение на ВАС, е изтекъл на 10.09.2026 г. – присъствен ден. По преписката не са постъпили доказателства за отстраняване на нередовността удължения срок. Предвид гореизложеното, като не е довнесъл дължимата държавна такса от 230,08 евро (450 лв.) в удължения до 10.09.2026 г. срок, касационният жалбоподател не е изпълнил дадените указания по реда на чл. 213а, ал. 6, т. 1, предл. първо от АПК, което е основание по чл. 213а, ал. 6, т. 2 от АПК за оставянето й без разглеждане и прекратяване на производството по делото. Налице е процесуално бездействие за изпълнение на процесуално задължение за внасяне на държавна такса. Съгласно чл. 213а, ал. 6, т. 2 от АПК, ако указанията на съда по нередовността на касационната жалба не бъдат изпълнени в срок, председателят на отделение във ВАС с разпореждане оставя жалбата без разглеждане и прекратява производството по делото. Предвид горното и на основание чл. 213а, ал. 6, т. 2 от АПК, председателят на Пето отделение на ВАС Р А З П О Р Е Д И: ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационната жалба на изпълнителния директор на Национална агенция за приходите против решение № 42427 от 17.12.2025 г., постановено по адм. дело № 10901/2025 г. по описа на Административен съд – София-град. ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 9744/2026 г. по описа на Върховния административен съд, Пето отделение. След влизане в сила на разпореждането делото да се изпрати на Административен съд - София-град, ІІ отделение, 53 състав, за произнасяне по искането на изпълнителния директор на Национална агенция за приходите за изменение на решение № 42427 от 17.12.2025 г., постановено по адм. дело № 10901/2025 г. по описа на АССГ в частта относно разноските. Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба пред тричленен състав на Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му от страните. СЪДИЯ :
Други данни
- В регистъра от
- 06.10.2026
- Последно в регистъра
- 06.10.2026