Определение · № 10927/2026 · дело 10814/2026

2 ноември 2026 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
10927
Година на номера
2026
Дело №
10814/2026

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 10814 / 2026 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 10927 София, 02.11.2026 г. Върховният административен съд на Република България - Шесто отделение, в закрито заседание в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ГУНЧЕВ ЧЛЕНОВЕ: ИРИНА КЮРТЕВА СТЕЛА ДИНЧЕВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията ИРИНА КЮРТЕВА по административно дело № 10814/2026 г. Производството е по чл. 229 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК). Образувано е по частна жалба от "Трафик-АГ-БГ" ЕООД, ЕИК 205934356, против Определение № 35534 от 15.09.2026г., постановено по адм.д. № 6741/2026 год. по описа на Административен съд София-град(АССГ), с което е върната частната жалба с вх.№ 28373/10.08.2026г. от "Трафик-АГ-БГ" ЕООД срещу Определение № 29426 от 22.07.2026г. Твърди, че определението е неправилно и моли да бъде отменено. Частната жалба е подадена в срок и е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна. С определение № 29426 от 22.07.2026 год. е оставена без разглеждане, като недопустима, жалбата на „ТРАФИК-АГ-БГ” ЕООД с ЕИК 205934356, срещу Ревизионен акт за начет N РA-5-21-02138166/25.02.2026г. и Мотивирано заключение по чл.110, ал.2 КСО вх.№ 1054-21-21#1 от 24.03.2026г. на главен инспектор по осигуряването при ТП на НОИ-София-град, като производството по делото е прекратено. Срещу това определение е депозирана в срок частна жалба, която е оставена без движение с указание в 7-мо дневен срок от получаване на съобщението, жалбоподателят да представи в АССГ вносен документ за внесена по сметката на ВАС държавна такса в размер на 76,73 евро. Указанието е връчено на 31.08.2026 год. и с молба от 08.09.2026 г. жалбоподателят представя доказателство за изпълнено указание. При извършената справка за определените празнични и почивни дни през 2026 г., съдът намира, че във връзка с празника 6 септември(неделя), за почивен ден е бил определен и 07.09.2026 г.(понеделник), поради което и съгласно чл. 60, ал. 6 ГПК във връзка с чл. 144 АПК, следва да се приеме, че последният ден от 7-мо дневния срок изтича на първия присъствен ден -08.09.2026 год., когато е представен документ за внесена държавна такса по сметката на ВАС. С оглед на това, определението на първоинстанционния съд е неправилно и следва да бъде отменено, а делото да се върне за продължаване на съдопроизводствените действия. По изложените съображения тричленен състав на Върховния административен съд , шесто отделение ОПРЕДЕЛИ: ОТМЕНЯ Определение № 35534 от 15.09.2026г., постановено по адм.д. № 6741/2026 год. по описа на Административен съд София-град. ВРЪЩА делото за продължаване на съдопроизводствените действия. Определението не подлежи на обжалване. Вярно с оригинала, ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ НИКОЛАЙ ГУНЧЕВ секретар: ЧЛЕНОВЕ: /п/ ИРИНА КЮРТЕВА /п/ СТЕЛА ДИНЧЕВА

Други данни

Резултат за проверявания акт
Overturned
Проверявани актове
[{"kind":"определение","number":"35534","date":"2026-09-15","case":6741,"year":2026,"court":"Административен съд София-град"}]
В регистъра от
03.11.2026
Последно в регистъра
03.11.2026