Определение · № 10901/2026 · дело 10339/2026

2 ноември 2026 г.Актове на ВАСВърховен административен съд

Акт

Вид
Определение
Номер
10901
Година на номера
2026
Дело №
10339/2026

Попитайте асистента за този запис

Безплатно
Два въпроса на седмица, без регистрация.

Текст на акта

По дело 10339 / 2026 ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 10901 София, 02.11.2026 г. Върховният административен съд на Република България - Осмо отделение, в закрито заседание в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР ПЪРВАНОВ ЧЛЕНОВЕ: ВАСИЛКА ШАЛАМАНОВА МАРИЯ ТОДОРОВА при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията МАРИЯ ТОДОРОВА по административно дело № 10339/2026 г. Производството е по реда на чл. 213а, ал. 7 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по частна жалба подадена от „Невил 2022“ ЕООД, чрез адв. Москов срещу Определение № 3825 от 23.09.2026 г., постановено по адм. дело № 456/2025 г. по описа на Административен съд – Велико Търново, с което е върната касационната жалба на дружеството срещу Решение № 3098 от 27.07.2026г. постановено по адм. дело № 456/2025 г. по описа на Административен съд – Велико Търново. В частната жалба се релевират доводи за неправилност на обжалваното определение поради допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Поддържа се, че указанията за отстраняване на нередовностите на касационната жалба са изпълнени в предоставения от съда срок, като на 09.09.2026 г. е заплатена дължимата държавна такса в размер на 199,16 евро, а с молба, изпратена по пощата на 14.09.2026 г., са представени платежният документ и пълномощно за процесуално представителство пред Върховния административен съд. Твърди се, че първоинстанционният съд не е съобразил своевременно извършените процесуални действия и неправилно е приел, че констатираните нередовности не са отстранени в срок. Иска се отмяна на обжалваното определение и връщане на делото на Административен съд – Велико Търново за продължаване на съдопроизводствените действия по администриране на касационната жалба. Ответникът - директора на Дирекция „Обжалване на данъчно-осигурителна практика“ – Велико Търново при ЦУ на НАП не изразява становище по частната жалба. Върховният административен съд, осмо отделение, намира частната жалба за процесуално допустима като подадена от надлежна страна, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт и в срока по чл. 230 от АПК. Разгледана по същество е основателна. За да постанови обжалваното определение, Административен съд – Велико Търново е приел, че е налице основанието по чл. 213а, ал. 1, изречение второ АПК за връщане на касационната жалба, поради неизпълнение в срок на указанията за отстраняване на констатирани нередовности. С разпореждане № 3357 от 17.08.2026 г. касационната жалба е оставена без движение, като на жалбоподателя е указано в седемдневен срок от съобщаването да представи документ за внесена държавна такса в размер на 199,16 евро по сметката на Върховния административен съд, както и пълномощно за процесуално представителство пред касационната инстанция. Първоинстанционният съд е съобразил, че съобщението с дадените указания е връчено на 08.09.2026 г., поради което срокът за изпълнението им е изтекъл на 15.09.2026 г. Приел е, че в този срок констатираните нередовности не са отстранени, тъй като по делото не са представени изисканите документи, поради което касационната жалба подлежи на връщане. Определението е валидно, допустимо, но неправилно. Съгласно чл. 213а, ал. 1, изр. второ АПК връщането на касационната жалба е обусловено от неизпълнение в срок на дадени от съда указания за отстраняване на констатирани нередовности. Преценката за наличието на това основание следва да бъде извършена с оглед действителното изпълнение на указанията в предоставения срок, а не единствено въз основа на обстоятелството дали съответните документи са били постъпили по делото към момента на постановяване на определението. В случая от представените по преписката доказателства се установява, че дължимата държавна такса е заплатена на 09.09.2026 г., а на 14.09.2026 г., преди изтичането на определения от съда срок, е изпратена молба с приложени платежен документ и пълномощно за адв. К. Москов. При тези данни не може да се приеме, че касаторът е бездействал или че не е предприел необходимите действия за отстраняване на констатираните нередовности. Представените документи не са били приложени към делото към момента на постановяване на обжалваното определение, тъй като са получени в Административен съд - Велико Търново след връщане на касационната жалба, но това само по себе си не обосновава извод за неизпълнение на указанията в срок. От значение е моментът на извършване на съответните процесуални действия, като при изпращане на книжа по пощата приложение намира правилото на чл. 62, ал. 2 ГПК във връзка с чл. 144 АПК, съгласно което срокът не се смята за пропуснат, когато изпращането е извършено преди изтичането му. Следователно, при установено своевременно изпълнение на дадените указания, не е налице предвиденото в чл. 213а, ал. 1, изр. второ АПК основание за връщане на касационната жалба. Предвид изложеното, определението на първоинстанционният съд следва да бъде отменено, а делото да се върне на същия за администриране на касационната жалба. По изложените съображения Върховния административен съд, Осмо отделение ОПРЕДЕЛИ: ОТМЕНЯ Определение № 3825 от 23.09.2026 г., постановено по адм. дело № 456/2025 г. по описа на Административен съд – Велико Търново ВРЪЩА делото на Административен съд – Велико Търново за администриране на касационната жалба. Определението е окончателно. Вярно с оригинала, ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ ДИМИТЪР ПЪРВАНОВ секретар: ЧЛЕНОВЕ: /п/ ВАСИЛКА ШАЛАМАНОВА /п/ МАРИЯ ТОДОРОВА

Други данни

Резултат за проверявания акт
Overturned
Проверявани актове
[{"kind":"определение","number":"3825","date":"2026-09-23","case":456,"year":2025,"court":"Административен съд – Велико Търново"}]
В регистъра от
03.11.2026
Последно в регистъра
03.11.2026